Eratostenov eksperiment, 23.9.2015.

Autor: Daniela Usmiani, 24. 9. 2015.

Nakon što smo se u ožujku dobro zabavljali prilikom sudjelovanja u Eratostenovom eksperimentu, odlučili smo se priključiti i ovaj put, upravo na prvi dan jeseni. U rad su se uključili učenici 1. G, 2. G i 3. Ga razreda, vođeni profesoricama Sanjom Videk, Dinkom Štih Curiš i Danielom Usmiani.

U ožujku 2015. u eksperimentu je sudjelovalo gotovo 507 škola diljem svijeta, a nama je posebno zanimljiv podatak da je sudjelovalo čak 129 škola iz Hrvatske. Obzirom da je naša škola članica ISE zajednice škola, uvijek se rado uključujemo u aktivnosti.

Eksperiment se provodi u sklopu projekta Inspiring Science Education koji se financira iz EU programa potpore politikama za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP), a CARNet, kao nacionalni koordinator projekta ISE, poziva škole da se priključe eksperimentu te na taj način postanu dio projekta ISE i ujedno ispune gotovo sve aktivnosti iz projekta. Ispunjavanjem ove aktivnosti, sudionici ostvaruju pravo na besplatne edukacije koje Carnet organizira u sklopu projekta.

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici.To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0°, a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio s 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Eratostenov eksperiment je globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom, a za koji je potreban samo štap i sunčeva sjena. Tako učenici diljem svijeta, u trenutku kada je Sunce na prikladnom položaju, računaju opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta je, između ostalog, i poticanje istraživačkog učenja.

Iako je vrijeme bilo poluoblačno, uspjeli smo izvršiti mjerenja jer je baš oko podneva zasjalo sunce tako da je eksperiment proveden u potpunosti. Na žalost, to nije bio slučaj drugih škola, tako da smo zbog loših vremenskih uvjeta imali dosta poteškoća u pronalasku škole partnera s kojom smo izmijenili podatke kako bismo napravili konačan izračun. Uspjeli smo se spojiti sa školom iz Graza koji su poslali svoje rezultate uz napomenu da su mjerenja izvršena u vrlo lošim vremenskim uvijetima, pri čemu se mogu pojaviti u izračunu veća odstupanja.

Tako se i dogodilo - prema računu odstupanje je bilo daleko već od Eratostenovog - čak više od 5000 km čime nikako nismo bili zadovoljni, no nismo mogli doći do drugih rezultata jer od 8 škola koje smo kontaktirali samo je GIBS, škola iz Graza, poslala podatke. Ostali su se ispričali da zbog vremena nisu obavili mjerenja ili se uopće nisu odazvali.

Stoga smo napravili i izračun s imaginarnom školom smještenom baš na ekvatoru.

Koristeći našu udaljenost od ekvatora koja iznosi 5 101 km, dobili smo da je opseg Zemlje 39 479,64 km, što ne predstavlja veliko odstupanje od stvarnog opsega zemlje koji iznosi 40 008 km.

Družili smo se, poneki i bolje upoznali, te laganim matematičkim izračunavanjem upoznali s Eratostenovim izračunom. Učenici su već unaprijed od strane Carneta napravljenim scenarijem školskog sata odradili ponuđene vježbe i proučili eksperiment te time proširili svoje znanje. Najvažnije, uz matematiku, fiziku, astonomiju i geografiju dobro smo se i zabavljali smišljajući prigodnu fotografiju koju smo prijavili i na natječaj za najbolju fotografiju.