Međunarodni projektni susret nastavnika u Bedekovčini

Autor: Krasnodor Mikša, 12. 11. 2015.

Početkom studenog u organizaciji Srednje škole Bedekovčina u Hrvatskoj je boravilo osamnaest nastavnika, članova projektnih timova projekta ''Way to go - paths of life'' srednjih škola iz sedam europskih zemalja (Finske, Italije, Španjolske, Grčke, Turske, Slovačke i Islanda).

Na prvom međunarodnom projektnom sastanku u Bedekovčini dogovoreni su detalji provedbe novog dvogodišnjeg projekta “WAY TO GO-paths of life“ koji se u sklopu programa Erasmus+ Strateška školska partnerstva, financiranog od strane Europske Unije a posredovanjem nacionalne Agencije za mobilnost i programe Europske Unije, početkom rujna počeo provoditi u  Srednjoj školi Bedekovčina. U Školi se trenutno provodi osam projekata financiranih sredstvima Europske Unije.

Projekt “WAY TO GO-paths of life“ fokusiran je  na tri vrlo važna aspekta koja nas oblikuju za cijeli život –  na životne staze povijesti, kulturnog i prirodnog okruženja. Stablo života svake pojedine osobe raste iz korijenja čvrsto utemeljenog u povijesnoj pozadini obitelji, rodnog grada i domovine. Jake veze s kulturom i prirodom zavičaja čine stablo još jačim i plodnijim.

Osim radnog dijela susreta, održanog u prostorima Srednje škole Bedekovčina, strani gosti posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca, dvorac Trakošćan, Atelier Ivana Meštrovića u Zagrebu, Nacionalni park Plitvička jezera i Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu.

Narednim raznorodnim aktivnostima Projekta: putovanjem učenika i nastavnika u inozemstvo, izradom projektne web stranice, loga, bloga, postera i galerije slika, dnevnika putovanja…, stvorit će se atmosfera poticajna za cjeloživotno učenje i „učenje kako učiti“, čak i nesvjesno, preko izvora s kojima smo čitav život u neprestanom dodiru. U 21. stoljeću definicija pismenosti potpuno se promijenila: nije dovoljno znati čitati, važno je naučiti kako učiti. U ovom projektu učenici će biti uključeni u  neformalno učenje kao aktivni sudionici. „Hodat će“ sa svojim vršnjacima, stvarno i metaforički, dijeliti razmišljanja, surađivati u kontekstu socijalne i kulturne raznolikosti… Naučit će cijeniti svoj kulturni identitet i razumjeti različitosti u globaliziranom svijetu današnjice.

Galerija.

Sanja Markuš, koordinatorica projekta