E-medica - novi projekti

Autor: Krasnodor Mikša, 30. 5. 2012.

Srednja škola Bedekovčina ove se godine ponovno uključila u projekt E-medica. Trenutno se radi na 3 projekta.

U 1. projektu, Ekologija mora i jezera i utjecaj na zdravlje pojedinca,  čiji je nositelj Pomorska škola Zadar sudjeluju SMUGS "Dr. Panče Karagjozov" iz Skopja, Srednja škola Bedekovčina i Škola za medicinske sestre Mlinarska. Cilj projekta je upoznavanje s ekologijom mora i jezera (Jadransko more i Ohridsko jezero) te definiranje pojma zdravlja pojedinca i povezivanje zdravlje pojedinca i okoliša. Svaki sudionik obrađuje problematiku sa svog područja: Pomorska škola Zadar pitanje ekologije mora, Srednja škola Bedekovčina i srednja škola iz Makendonije pitanje ekologije jezera, a Škola za medicinske sestre Mlinarska pitanje zdravlja pojedinca. Svi zajedno problematiku obrađuju s ciljem zaštite okoliša. Učenici koji sudjeluju u projektu su Leon Lukač i Igor Hazulin, zajedno s mentorima Danielom Čehulićem i Rafaelom Strsoglavec.

Učenici 3. Mb razreda Leon Lukač i Igor Hazulin, zajedno sa svojim mentorima Danielom Čehulićem i Rafaelom Strsoglavec, bili su domaćini učenicama 3. b razreda Škole za medicinske sestre Mlinarska, Barbari Jutriša i Matei Beriša u pratnji njihovih mentorica Marije El Aklouk i pedagoginje Natalije Šnidarić, a u sklopu razmjene učenika u projektu E-medica, u srijedu, 9. svibnja 2012. prilikom posjeta naše škole. Našim smo gostima  pokazali školu, razrede, kabinete, sportsku dvoranu i učenički dom, a učenici su dogovorili aktivnosti u projektu Ekologija mora i jezera i utjecaj na zdravlje pojedinca za sljedeće razmjene.

U 2. projektu, Motivacija učenika za učenje 2 , nositelj projekta je Škola za medicinske sestre Vinogradska, a ostale škole koje sudjeluju su Škola za medicinske sestre Vinogradska, Škola za medicinske sestre Vrapče, Srednja škola Bedekovčina, Medicinska škola Varaždin i Zdravstveno učilište Zagreb. Cilj projekta je ispitati koje stilove učenja posjeduju naši učenici te prikazati temeljne informacije o stilovima učenja s posebnim naglaskom na vezu stilova učenja i nastavnih metoda kako bi se učenici motivirali za učenje. Učenici koji sudjeluju u projektu su Deni Ban, Marela Hrkač, Jurica Vrhovec, Vedran Vugrin, Ivana Bogi i Ana Marija Jambrošić. zajedno s mentoricom Šteficom Sukreški.

U 3 . projektu, Autohtonost mog zavičaja, nositelj projekta je Srednja škola Bedekovčina. Škole suradnice su Medicinska škola Varaždin i SMUGS "Dr. Panče Karagjozov" Skopje, Makedonija. Cilj projekta je poznavanje s kulturnom baštinom, poviješću i autohtonošću rodnog zavičaja. Učenici koji sudjeluju u projektu su Irena Humljak, Majsec Dijana, Lana Janeš i Barbara Ratkajec, s mentorom Suzanom Đanić. Do sada su škole ostvarile kontakt te je zajednički dogovor da će učenici raditi na sljedećim područjima: narodna nosnja i folklor, recepti autohtonih domaćih jela, autohtona vina, građevine (kuće, dvorci, crkve...), narodni običaji, igračke, licitarska srca i narodne pjesme. Škole će zasebno obrađivati zadana područja te će se u konačnici sve spojiti u zajedničku prezentaciju kojom će se prikazati ljepote pojedinih zavičaja.

Voditelj projekata i koordinator je Rafaela Strsoglavec, rafaelastrsoglavec@gmail.com.

Sve o projektu E-medice možete pogledati i na njihovim mrežnim stranicama.

Srednja škola  Bedekovčina sudjelovat će na  4. susretu „Dani E-medice“ – Bjelolasica 2010, 12.,13. i 14. 11.2010. s projektom „ Problemi starije životne dobi„ u suradnji sa Medicinskom školom Zadar.

U izradi je i novi projekt „Cranio-cerebralne ozljede“

1. Problemi starije životne dobi ( E- projekt)

U projektu koji će ove godine biti prezentiran  „ Problemi starije životne dobi „  prikazat ćemo starost i sve aspekte starenja  biološke, psihološke i socijalne te svako posebno obraditi. Zatim zastupljenost starije životne dobi u Krapinsko- zagorskoj županiji i što županija čini za osobe starije životne dobi. Prikazat ćemo i pojedine domove za starije osobe,a kratkim filmskim prikazom prikazati aktivnosti starije životne dobi u našoj županiji i općenito.

Navesti ćemo najčešće medicinske probleme – infarkt miokarda, osteoporoza, i prijelomi ( simptome, prevenciju i liječenje).

Medicinska škola Zadar nadovezat će se na naš dio sa fenomenom starenja,klasifikacijom dobi , starenjem  i energijom, starenjem  i funkcijom mišićno koštanog sustava, jednostavnim  vježbama  snage i  vježbama  pomoću utega u trećoj dobi

Učenici ( 4.razred-fizioterapeutski tehničar) koji su sudjelovali  u projektu su :

1. Mikulčić Kristina

2. Helena Begić

3. Oliver Totović

4. Marija Bortiek

5. Martina Mirt

6. Brlić Tamara

Profesor  mentor je Rafaela Strsoglavec, bacc.physioth.

Prikaz projekta na Bjelolasici realizirati će učenik Oliver Totović.

2.  U izradi  je novi projekt „ Cranio-cerebralne ozljede“  kojeg izrađuju učenici  3. razreda smjer fizioterapeutski tehničar/medicinski tehničar.

S obzirom da je projekt  u izradi, najaviti ćemo ga na „Dani E-medice“- Bjelolasica 2010.

Učenici koji sudjeluju na projektu su

1.Ena Vuk

2. Dino Keravica