Dani E-medice (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 13. 11. 2013.

Ove godine Dani E-medice održani su od 8. 11. do 10. 11. 2013. i ujedno ovo je bila ukupno sedma smotra. Ovogodišnja smotra održavala se u Termama Tuhelj. Naši učenici vrijedno su radili kao i svake godine kako bi sudjelovali na smotri.

Na smotri je sudjelovalo 263 učenika, najviše do sada, iz 26 srednjih škola iz Hrvatske, Slovenije, Srbije te Makedonije. Ove godine bilo je prijavljeno 27 zajedničkih projekata. Bilo je veoma zanimljivo upoznati se s novim temama i proširiti dosadašnje znanje.

Mi smo radili na dva projekta: Igre koje smo zaboravili, predstavili su Lana Čehulić Mezak, Klementina Rinkovec, Sandra Horvat, Valentina Horvat, Emil Sviben svi iz 4Ma i učenici iz Bjelovara, Zagreba i Skopja, jer je to bio naš zajednički projekt. Kako izbjeći nepotrebnu estetsku kirurgiju predstavili su Barbara Ratkajec, Lana  Janeš, Silvija krajnik iz 4Mb i učenici iz Bjelovara i Varaždina. U svemu su nam pomogli naši mentori prof. Suzana Đanić i prof. Štefica Sukreški.

Program je započeo predstavljanjem škola, učenici su svoje škole predstavili filmovima i prezentacijama o određenim aktivnostima, zanimanjima te zanimljivostima tih škola. Nas su se najviše dojmile prezentacije učenika iz Slovenije i Srbije koji imaju jako dobro opremljenu škole, pribor te okolinu i prostor za učenike.

Na svečanom otvorenju su se predstavili glavni organizatori smotre te pokrovitelji, a sve je uljepšala grupa GLOG iz Srednje zdravstvene škole Celje svojom specifičnom glazbom. Meni je taj dio večeri najviše ostao u pamćenju. Svaka škola imala je postavljen svoj štand koji je predstavljao njihovu školu te projekt koji su izabrali. Štandova je bilo jako puno i izbor na njima bio je šarolik: od privjesaka, penkala, kolača, specifičnih delicija određenog kraja i prospekata, svašta se tu moglo pronaći. Oko štandova je bila gužva, vodio se razgovor o školi, o delicijama i predmetima koji su se tu našli. Bilo je zanimljivo proučiti  kulture Dalmacije, Istre, Slavonije i Zagorja, te pogotovo naših susjeda.

Poslije svih silnih prezentacija projekata, slijedio je zaslužen odmor  večera, disco do kasnih sati. Ujutro su prezentacije rano počele jer je program bio veoma opsežan. Od zanimljivih prezentacija istaknula bih prezentaciju o čokoladi koju smo svi željno čekali. Poslije pauze nastavili smo dalje s programom. Naša škola je po programu bila zadnja na redu te nikako nismo mogli dočekati. Na kraju je sve ispalo super, prezentacije su bile vrlo dinamične i uspjeli smo čak i publiku dići na noge. Profesorice su također bile veoma zadovoljne. Ovu posljednju večer neki su iskoristili za opskrbu zaliha hrane za zimu, jer je jelovnik bio jako dobar i cure nisu mogle odoljeti, dok su se drugi kupali u bazenima. Kasno navečer bio je organiziran disco koji je potrajao dugo u noć. Sve u svemu mi smo se jako dobro zabavili.

Jutro rastanka je najteže, pozdravni govori, zahvale. Otišli smo kući puni dojmova, s novim prijateljstvima i iskustvima.

Slike s Dana E-medice možete vidjeti na školskoj grupi na Facebooku.

Na stranicama E-medice možete pogledati video zapise predstavljanja škole i oba projekta. U rubrici Press Clipping možete pogledati vijest o sudjelovanju na E-medici u Zagorskom listu.

Sandra Horvat, 4. Ma

Sve o projektu E-medice možete pogledati i na njihovim mrežnim stranicama.

Srednja škola  Bedekovčina sudjelovat će na  4. susretu „Dani E-medice“ – Bjelolasica 2010, 12.,13. i 14. 11.2010. s projektom „ Problemi starije životne dobi„ u suradnji sa Medicinskom školom Zadar.

U izradi je i novi projekt „Cranio-cerebralne ozljede“

1. Problemi starije životne dobi ( E- projekt)

U projektu koji će ove godine biti prezentiran  „ Problemi starije životne dobi „  prikazat ćemo starost i sve aspekte starenja  biološke, psihološke i socijalne te svako posebno obraditi. Zatim zastupljenost starije životne dobi u Krapinsko- zagorskoj županiji i što županija čini za osobe starije životne dobi. Prikazat ćemo i pojedine domove za starije osobe,a kratkim filmskim prikazom prikazati aktivnosti starije životne dobi u našoj županiji i općenito.

Navesti ćemo najčešće medicinske probleme – infarkt miokarda, osteoporoza, i prijelomi ( simptome, prevenciju i liječenje).

Medicinska škola Zadar nadovezat će se na naš dio sa fenomenom starenja,klasifikacijom dobi , starenjem  i energijom, starenjem  i funkcijom mišićno koštanog sustava, jednostavnim  vježbama  snage i  vježbama  pomoću utega u trećoj dobi

Učenici ( 4.razred-fizioterapeutski tehničar) koji su sudjelovali  u projektu su :

1. Mikulčić Kristina

2. Helena Begić

3. Oliver Totović

4. Marija Bortiek

5. Martina Mirt

6. Brlić Tamara

Profesor  mentor je Rafaela Strsoglavec, bacc.physioth.

Prikaz projekta na Bjelolasici realizirati će učenik Oliver Totović.

2.  U izradi  je novi projekt „ Cranio-cerebralne ozljede“  kojeg izrađuju učenici  3. razreda smjer fizioterapeutski tehničar/medicinski tehničar.

S obzirom da je projekt  u izradi, najaviti ćemo ga na „Dani E-medice“- Bjelolasica 2010.

Učenici koji sudjeluju na projektu su

1.Ena Vuk

2. Dino Keravica