Projekt E-medica u Sloveniji

Autor: Krasnodor Mikša, 1. 5. 2014.

U okviru projekta E-medica, potprojekta „Volontiranje kao način života i razmišljanja“, volonteri Magdalena Horvat, Marko Čanadi i Lucija Meštrović s mentoricom Tatjanom Papst bili su sudionici druge razmjene učenika, ovaj put održane u Novom Mestu u Sloveniji.

Uz učenike partnerskih škola iz Zagreba (Škole za medicinske sestre Vrapče i Mlinarska) te Medicinske škole Beograd, domaćini iz Zdravstvene in kemijske šole Novo Mesto priredili su nam sjajan program i radno druženje. Posjetili smo ustanove u kojima oni volontiraju – Opću bolnicu Novo Mesto, gdje smo pogledali i lutkarsku predstavu za male bolesnike, i Dom umirovljenika Novo Mesto, gdje smo se družili s korisnicima.

Uz obilazak tih volonterskih lokacija, učenici su u zajedničkom radu, kroz razne vježbe i radionicu, razmjenili svoja volonterska iskustva, dobili nove ideje i kreirali potencijalne zajedničke volonterske akcije. Isplaniran je i dalji tijek projekta, podijeljeni zadaci, dogovoreni koraci i rokovi...

Galerija.

Tatjana Papst, pedagoginja

Sve o projektu E-medice možete pogledati i na njihovim mrežnim stranicama.

Srednja škola  Bedekovčina sudjelovat će na  4. susretu „Dani E-medice“ – Bjelolasica 2010, 12.,13. i 14. 11.2010. s projektom „ Problemi starije životne dobi„ u suradnji sa Medicinskom školom Zadar.

U izradi je i novi projekt „Cranio-cerebralne ozljede“

1. Problemi starije životne dobi ( E- projekt)

U projektu koji će ove godine biti prezentiran  „ Problemi starije životne dobi „  prikazat ćemo starost i sve aspekte starenja  biološke, psihološke i socijalne te svako posebno obraditi. Zatim zastupljenost starije životne dobi u Krapinsko- zagorskoj županiji i što županija čini za osobe starije životne dobi. Prikazat ćemo i pojedine domove za starije osobe,a kratkim filmskim prikazom prikazati aktivnosti starije životne dobi u našoj županiji i općenito.

Navesti ćemo najčešće medicinske probleme – infarkt miokarda, osteoporoza, i prijelomi ( simptome, prevenciju i liječenje).

Medicinska škola Zadar nadovezat će se na naš dio sa fenomenom starenja,klasifikacijom dobi , starenjem  i energijom, starenjem  i funkcijom mišićno koštanog sustava, jednostavnim  vježbama  snage i  vježbama  pomoću utega u trećoj dobi

Učenici ( 4.razred-fizioterapeutski tehničar) koji su sudjelovali  u projektu su :

1. Mikulčić Kristina

2. Helena Begić

3. Oliver Totović

4. Marija Bortiek

5. Martina Mirt

6. Brlić Tamara

Profesor  mentor je Rafaela Strsoglavec, bacc.physioth.

Prikaz projekta na Bjelolasici realizirati će učenik Oliver Totović.

2.  U izradi  je novi projekt „ Cranio-cerebralne ozljede“  kojeg izrađuju učenici  3. razreda smjer fizioterapeutski tehničar/medicinski tehničar.

S obzirom da je projekt  u izradi, najaviti ćemo ga na „Dani E-medice“- Bjelolasica 2010.

Učenici koji sudjeluju na projektu su

1.Ena Vuk

2. Dino Keravica