preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

Vijesti

E-medica (Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 25. 9. 2014.

 

 

Treća razmjena učenika u projektu Volonterstvo kao način života i razmišljanja 18. i 19. 9. 2014. u Školi za medicinske sestre Mlinarska u Zagrebu protekla je u radnoj, ali i veseloj atmosferi. Svi sudionici projekta pripremili su prikaz svog istraživačkog rada između razmjena, pa i Medicinska škole Beograd čiji nam se učenici nisu mogli ovaj put pridružiti. 

Iako su neke prezentacije istraživanja povijesti volonterstva već razmijenjene putem FB grupe, svi su ih rado pogledali uživo i uz komentar autora. Razmotrili smo zajednički i zakonski okvir volontiranja čiji prikaz su pripremile Tanja, Ana i Dajana iz Mlinarske. O povijesti volonterstva i prvim volonterima u Sloveniji izvijestile su nas Tjaša, Janja i Iza, a od Ramone, Ante i Lucije iz Medicinske škole Vrapče saznali smo više o društvenom i povijesnom kontekstu volonterstva u Hrvatskoj. Posebno su nas sve zanimali stavovi učenika medicinskih škola o volonterstvu obzirom da je anketa provedena u svim školama sudionicama. Rezultate ankete prezentirali su Marko, Lucija i Magdalena iz naše škole te izveli neke pretpostavke o postojanju korelacije između pozitivnih stavova ispitanika o volonterstvu i struke za koju se školuju.

U popodnevnim satima tijekom obilaska grada, provedena je i zajednička volonterska akcija u suradnji s udrugom Životna linija. Volonteri su podijelili letke i bookmarkere udruge s informacijama o postojanju besplatne SOS linije za pomoć suicidalnim i depresivnim osobama. Iskustvo dijeljenja letaka na Trgu Bana Jelačića bilo je novo i mentorima i nekim volonterima. Mnogi od ljudi kojima smo pružali letak bili su nepovjerljivi i sumnjičavi, pa i odbili primiti. Drugi su opet, pogledavši sadržaj, bili uvrijeđeni što smo baš njih izabrali za dati letak. I nama se u dijeljenju činilo kao da sami radimo neki nesvjesni izbor onih kojima ćemo letak pružiti… Ipak, sretni smo i zadovoljni što smo Dunji i Marijani iz Životne linije pomogli u informiranju javnosti da postoji takav, anonimni i oku nevidljivi pomagač kada netko ima teške dane..

A onda smo obišli poznate gradske trgove, parkove, kafiće i družili se. Večer je donijela novo iskustvo za goste volontere iz Slovenije. Bili su smješteni kod volontera domaćina iz Škole Mlinarska. Dojmove možete pročitati na kraju izvješća.

Drugi dan naše razmjene sudjelovali smo u nastavnom procesu. Učenici su bili na vježbama iz medicinskih predmeta u kabinetima škole Mlinarska. Nakon toga uslijedio je završni dogovor o prezentaciji projekta na smotri E-medice u studenom u Tuheljskim toplicama. Ideja je bilo puno, svima je bila želja predstaviti se originalno i zanimljivo i postignut je dogovor o sadržaju i obliku prezentacije.

Na kraju, evo dojma jedne od sudionica, učenice Zdravstvene šole Novo Mesto:

Izlet v Zagreb je bila ena velika, nova dogodivscina in izkusnja. Sprva sem se bala spanja pri hrvaskih prijateljih ampak mi je bilo na koncu ravno to najboljse. Druzina me je sprejela odprtih rok in jim je bilo v veselje gostito slovenko. Z vsemi se ze malo bolje poznamo in je vsako srecanje boljse in se ze veselim naslednjega. Janja Blatnik 4. b ZN

Galerija.

Press Clipping.

Tatjana Papst




Projekti

Sve o projektu E-medice možete pogledati i na njihovim mrežnim stranicama.

 

 

Srednja škola  Bedekovčina sudjelovat će na  4. susretu „Dani E-medice“ – Bjelolasica 2010, 12.,13. i 14. 11.2010. s projektom „ Problemi starije životne dobi„ u suradnji sa Medicinskom školom Zadar.

U izradi je i novi projekt „Cranio-cerebralne ozljede“ 


1. Problemi starije životne dobi ( E- projekt)

U projektu koji će ove godine biti prezentiran  „ Problemi starije životne dobi „  prikazat ćemo starost i sve aspekte starenja  biološke, psihološke i socijalne te svako posebno obraditi. Zatim zastupljenost starije životne dobi u Krapinsko- zagorskoj županiji i što županija čini za osobe starije životne dobi. Prikazat ćemo i pojedine domove za starije osobe,a kratkim filmskim prikazom prikazati aktivnosti starije životne dobi u našoj županiji i općenito.

Navesti ćemo najčešće medicinske probleme – infarkt miokarda, osteoporoza, i prijelomi ( simptome, prevenciju i liječenje).  

Medicinska škola Zadar nadovezat će se na naš dio sa fenomenom starenja,klasifikacijom dobi , starenjem  i energijom, starenjem  i funkcijom mišićno koštanog sustava, jednostavnim  vježbama  snage i  vježbama  pomoću utega u trećoj dobi

Učenici ( 4.razred-fizioterapeutski tehničar) koji su sudjelovali  u projektu su :

 1. Mikulčić Kristina                                                   

2. Helena Begić

3. Oliver Totović

4. Marija Bortiek

5. Martina Mirt

6. Brlić Tamara

                                      

                                                     Profesor  mentor je Rafaela Strsoglavec, bacc.physioth.

Prikaz projekta na Bjelolasici realizirati će učenik Oliver Totović.


2.  U izradi  je novi projekt „ Cranio-cerebralne ozljede“  kojeg izrađuju učenici  3. razreda smjer fizioterapeutski tehničar/medicinski tehničar.

S obzirom da je projekt  u izradi, najaviti ćemo ga na „Dani E-medice“- Bjelolasica 2010.

Učenici koji sudjeluju na projektu su

1.Ena Vuk

2. Dino Keravica

3. Jurica Habijanec

4. Nika Fuketa

5. Vjeran Koprivnjak

6. Mateja Hanžek

7. Valentino Lučić

8. Nikolina Kapec

9.Helena Fras

10. Marta Havoj

11. Mateja Gulija

12. Ivana Kolarić

13. Lucija Martinić

14. Ana Marijančić

15. Robert Krčmar

                                                            Profesor mentor  Suzana Đanić, dr.med

 

                                                                  Školski koordinator  Rafaela Strsoglavec 


CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju