Temeljem zahtjevne prijave, izrađene Strategije razvoja, Europskog razvojnog plana i akcijskog plana te velikog iskustva u organizaciji dosadašnjih europskih projekata mobilnosti, Srednja škola Bedekovčina je krajem 2021. godine ishodila akreditaciju Erasmus+. u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Dodjelom akreditacije Erasmus potvrđuje se da je podnositelj zahtjeva izradio plan za provedbu visokokvalitetnih aktivnosti mobilnosti u okviru razvoja svoje organizacije.
Akreditacija Erasmus omogućit će Srednjoj školi Bedekovčina pojednostavljeni pristup izvorima financiranja iz Ključne aktivnosti 1 tijekom čitavog programskog razdoblja (2021. - 2027.).
Učenici škole će u svakoj školskoj godini do 2027. godine imati mogućnost obavljanje stručne prakse u inozemstvu, a nastavnici strukovnih predmeta mogućnost odlaska na usavršavanje stručnih znanja potrebnih u podučavanju.
Više o svim mobilnostim možete pročitati na mrežnoj stranici projekta FUTURE IN OUR HANDS I
Marketing, tržište i poduzetništvo u Sloveniji, 27.3.-7.4.2023.
Autor: Daniela Usmiani, 13. 4. 2023.
Pet učenika smjer agrotehničar i jedan učenik smjer poljoprivredni gospodarstvenik, uz dva nastavnika, sudjelovali su na dvotjednoj stručnoj praksi u Biotehničkom centru Naklo u Sloveniji.
Praksa iz područja marketinga, tržišta i poduzetništva.održavala se okviru Erasmus+ projekta „Future in our hands I“.
Pod vodstvom profesora iz domaćinske škole učili su o izračunima cijene koštanja proizvoda, izračunu bruto i neto dobiti, oglašavanju, promociji i prodaji proizvoda.
Učenici su se također direktno susretali sa prodajom vlastitih školskih proizvoda, ali i eko proizvoda lokalnih proizvođača, odrađivanjem dijela stručne prakse u školskoj trgovini koja je namijenjena učenicima i lokalnom stanovništvu. Na ovaj način učenici su se susretali sa kupcima gdje su učili o odnosu prema kupcu kao i bontonu na prodajnom mjestu.
Svaki dan učenici su u okviru praktičnog dijela, dio vremena provodili i na školskoj ekonomiji gdje su pripremali proizvode, određujući deklaracije i pripreme za plasman i prodaju. Za vrijeme u Sloveniji održano je državno natjecanje iz vrtlarstva, gdje je sudjelovalo 15 natjecatelja , na Bledu gdje su naši učenici pozvani kao gosti škole Biotehničkog centra Naklo, gdje su imali mogućnost učiti o najnovijim tehnologijama iz vrtlarstva i hortikulture i komunicirati sa svim sudionicima natjecanja i razmijeniti iskustva.
Prvi tjedan je paralelno s učenicima nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi, Filip Halić, sudjelovao na job shadowingu na području poduzetništva i poduzetničke tvrtke te će nove aktivnosti i metode rada prenijeti i u svoj svakodnevni rad, a pratnja učenicima bio je nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi Daniel Gavran.
Biotehnički centar Naklo kao škola i kao domaćini otvorili su nam svoja vrata puno šire nego smo očekivali, te su nas upoznali sa svim svojim tehnologijama proizvodnje, od hortikulture i uređivanja okoliša do farme mliječnih krava i proizvodnje mlijeka i fermentiranih proizvoda.
Ono što nas se posebno dojmilo je vertikalna zelena stijena u centralnom dijelu škole, gdje nam je kolega i profesor Tomo Romšek, do najsitnijih detalja opisao način rada ovakvog zelenog zida. Za našu struku i nove
tehnologije jedno prekrasno iskustvo.
Osim praktičnog dijela učenici su posjetili i bitnije kulturološke sadržaje ovog kraja. Učenici su bili
smješteni u Life hostelu u Radovljici, živopisnom mjestu kao iz bajke desetak kilometara udaljenom
od Nakla. S obzirom na dosta gusti raspored predavanja, za slobodno vrijeme u popodnevnim satima
učenici su imali priliku posjetiti Kranj, Brdo kod Kranja i Bled, a za slobodan vikend posjetili su
Ljubljanu i Botanički vrt što je zaokružilo sve kulturološke i praktične sadržaje.
Filip Halić, nastavnik strukovnih predmeta u poljoprivredi