preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > Projekti  > Erasmus+  > HERO
HERO - Heritage is Europe's Revolutionary Opportunity / Naslijeđe je revolucionarna prilika Europe

Vrsta projekta

Erasmus+

Trajanje projekta

1. rujna 2018. - 1. rujna 2020.

Sudionici

1. VZW Leiepoort campus Sint-Vincentius, Deinze, Belgija 

2. Srednja škola Bedekovčina, Hrvatska

3. Sonkajärven lukio, Sonkajärvi, Finska

4. Agrupamento de Escolas de Vialonga, Vialonga, Portugal 

5. III Liceum Ogolnoksztalcace im. Juliusza Slowackiego w Lesznie, Leszno, Poljska

Vizija

„Želimo omogućiti našim učenicima kvalitetnu edukaciju, inspirirati ih da postignu najbolje rezultate i postanu višejezični, tolerantni, širokoumni i odlično obrazovani  građani, uspješni u svojim profesijama. Pripremamo ih za uspješno školovanje, za postizanje najboljih rezultata u svojoj karijeri i da postanu uspješni odrasli ljudi u budućnosti. Želimo da postanu europski  građani u punom značenju.“

O projektu

Ovim projektom želimo proučiti europsku povijest, književnost, umjetnost, arhitekturu i mitologiju s naglaskom na posljednjih 100 godina, uz motivirajuće zadatke i projekte koji će promovirati aktivno građanstvo i koristiti ICT vještine. Današnji svijet brzo se mijenja prema multikulturalnom društvu. U tom procesu stvara se naslijeđe i vrijednosti koje su zajedničke svim europskim građanima. Ali to nije kontradiktorno nacionalnom ili lokalnom naslijeđu koje se ne smije zaboraviti pa će učenici zapažati, bilježiti, prodiskutirati, usporediti i analizirati sličnosti i razlike između svojih kultura. Nastavnici će u kurikulume svojih predmeta uvrstiti teme vezane uz kulturno naslijeđe.

 Za trajanja projekta osmislit će se novi europski superheroj, HERO 2.0, lik koji je utjelovljenje europskih vrijednosti 21. stoljeća i koji ujedinjuje posebno tinejdžere iz svakog kutka Europe. Za trajanja projekta priča o glavnom junaku pretočit će se u poučnu dječju knjigu. Sudionici projekta bit će junakovi suradnici 

i stvaranjem njegove priče poučavati mlađu djecu o važnosti kulturnog naslijeđa. Nadamo se da će priča HERO 2.0 zaživjeti i naći nove slušatelje u što većem broju europskih škola.

Projekt će motivirati naše učenike da pobliže istražuju i više cijene kulturno naslijeđe svoje domovine, razviju ICT vještine, vještine fotografiranja, grafičkog dizajna, stolnog izdavaštva, etike u društvenim mrežama, upoznaju se s mogućnošću poduzetništva u kulturi. Kulturna baština ući će u školske kurikulume, a nastavnicima će se pružiti praktični alati kako integrirati kulturnu baštinu u predmete koje podučavaju.


Vijesti

HERO 2.0 - Projektni sastanak u Vialongi (galerija)

Autor: Krasnodor Mikša, 22. 11. 2018.

 

Od 12. do 16. studenog 2018. učenici naše škole (Petra Sente, 4. G, Marta Horvatek, 3. G, i Gabrijela Pugar, Tin Brgles i Karlo Sinković iz 2. G razreda) u pratnji troje nastavnika, Petre Končić, Damira Bešenića i Sanje Markuš, i ravnateljice škole Vere Hrvoj boravili su na projektnom sastanku u portugalskom gradu Vialonga u sklopu Erasmus+ projekta HERO 2.0.

Tema je Erasmus+ projekta HERO 2.0 „Heritage is Europe's Revolutionary Opportunity“ kako kulturno nasljeđe može pozitivno utjecati i na suvremena zbivanja u današnjoj Europi koja se ubrzano mijenja.

Vialonga je gradić, predgrađe Lisabona, s oko 20 000 stanovnika od kojih su mnogi doseljenici iz europskih zemalja, ali najviše iz bivših portugalskih kolonija, većinom iz Angole. U gradu Lisabonu i okolici živopisnost pojačavaju i mnogobrojni murali nastali u posljednjih tridesetak godina.    

   

U školi su naši učenici zajedno s vršnjacima iz Belgije, Finske, Poljske i Portugala osmislili crtani lik heroja današnjice, maskote i glavnog lika buduće slikovnice namijenjene učenicima osnovnih škola, a koja će na djeci primjeren način promovirati moralne vrijednosti. Zajednički su izrađeni panoi velikog murala načinjenog tehnikom koja je prisjećanje na tradicionalni portugalski vez, a bit će postavljen na vidljivo mjesto u dvorištu škole. Kao najljepši primjer pokazan nam je nekad zapušten kvart čiji su prekrasni veliki murali na zabatima višestambenih zgrada potpuno promijenili predodžbu naselja, pospješili pozitivnu klimu i omogućili preobrazbu i brži razvoj zajednice koja ugošćuje sve više svjetski poznatih umjetnika i tako potiče i turistički rast.

U sedam dana u Portugalu posjetili smo živopisan grad Porto s mostovima preko rijeke Douro na ušću u Atlantski ocean, bivši zatvor pretvoren u muzej fotografije, prekrasnu secesijsku knjižaru koja je inspirirala književnicu J. K. Rowling za scenografiju Harrya Pottera i vinski podrum svjetski poznatog vina.

   

Lisabon je na nas ostavio snažan učinak. U staroj gradskoj četvrti Alfama njeguje se elegični zvuk fada i tradicija oblaganja keramičkim pločicama. Iz dvorca Sao Jorge i s brodova u estuariju rijeke Tajo vide se pastelne boje pročelja zgrada, ulaz u donji grad s pravilnim rasterom ulica i slikovitim trgovima Rossio i Comercio, željeznim liftom Santa Justa… Najdojmljiviji su ipak Toranj Belem i samostan San Jeronimo, ali i najduži europski most Vasco da Gama izgrađen preko rijeke Tajo 1998. godine.

Sanja Markuš, voditeljica projekta

Cijelu galeriju iz Portugala možete pogledati na službenim stranicama Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju