preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > Projekti  > Erasmus+  > HERO
HERO - Heritage is Europe's Revolutionary Opportunity / Naslijeđe je revolucionarna prilika Europe

Vrsta projekta

Erasmus+

Trajanje projekta

1. rujna 2018. - 1. rujna 2020.

Sudionici

1. VZW Leiepoort campus Sint-Vincentius, Deinze, Belgija 

2. Srednja škola Bedekovčina, Hrvatska

3. Sonkajärven lukio, Sonkajärvi, Finska

4. Agrupamento de Escolas de Vialonga, Vialonga, Portugal 

5. III Liceum Ogolnoksztalcace im. Juliusza Slowackiego w Lesznie, Leszno, Poljska

Vizija

„Želimo omogućiti našim učenicima kvalitetnu edukaciju, inspirirati ih da postignu najbolje rezultate i postanu višejezični, tolerantni, širokoumni i odlično obrazovani  građani, uspješni u svojim profesijama. Pripremamo ih za uspješno školovanje, za postizanje najboljih rezultata u svojoj karijeri i da postanu uspješni odrasli ljudi u budućnosti. Želimo da postanu europski  građani u punom značenju.“

O projektu

Ovim projektom želimo proučiti europsku povijest, književnost, umjetnost, arhitekturu i mitologiju s naglaskom na posljednjih 100 godina, uz motivirajuće zadatke i projekte koji će promovirati aktivno građanstvo i koristiti ICT vještine. Današnji svijet brzo se mijenja prema multikulturalnom društvu. U tom procesu stvara se naslijeđe i vrijednosti koje su zajedničke svim europskim građanima. Ali to nije kontradiktorno nacionalnom ili lokalnom naslijeđu koje se ne smije zaboraviti pa će učenici zapažati, bilježiti, prodiskutirati, usporediti i analizirati sličnosti i razlike između svojih kultura. Nastavnici će u kurikulume svojih predmeta uvrstiti teme vezane uz kulturno naslijeđe.

 Za trajanja projekta osmislit će se novi europski superheroj, HERO 2.0, lik koji je utjelovljenje europskih vrijednosti 21. stoljeća i koji ujedinjuje posebno tinejdžere iz svakog kutka Europe. Za trajanja projekta priča o glavnom junaku pretočit će se u poučnu dječju knjigu. Sudionici projekta bit će junakovi suradnici 

i stvaranjem njegove priče poučavati mlađu djecu o važnosti kulturnog naslijeđa. Nadamo se da će priča HERO 2.0 zaživjeti i naći nove slušatelje u što većem broju europskih škola.

Projekt će motivirati naše učenike da pobliže istražuju i više cijene kulturno naslijeđe svoje domovine, razviju ICT vještine, vještine fotografiranja, grafičkog dizajna, stolnog izdavaštva, etike u društvenim mrežama, upoznaju se s mogućnošću poduzetništva u kulturi. Kulturna baština ući će u školske kurikulume, a nastavnicima će se pružiti praktični alati kako integrirati kulturnu baštinu u predmete koje podučavaju.


Vijesti

HERO - Projektni sastanak u Poljskoj (galerija+Press Clipping)

Autor: Krasnodor Mikša, 3. 3. 2019.

 

 

18. - 22. veljače 2019. učenici i nastavnici Srednje škole Bedekovčina boravili su na projektnom sastanku u poljskom gradu Leszno u sklopu Erasmus+ projekta HERO 2.0 „Heritage is Europe's Revolutionary Opportunity“ čija je tema kako kulturno nasljeđe može utjecati na suvremena zbivanja. 

Na drugom susretu projektnih partnera sudjelovali su Valerija Pozaić, Florijan Škreblin, Sara Mlinarić, Barbara Salatko, Andrija Slaviček i Antonija Gašpar u pratnji nastavnika Danijele Švigir, Ivančice Čehulić, Damira Bešenića, Antuna Vidovića i Sanje Markuš, koordinatorice projekta.

Sve su partnerske škole predstavile osobe iz svoje domovine koje su u prošlosti promovirale moralne vrijednosti: spašavale progonjene u vrtlogu 2. svjetskog rata, pružale podršku oboljelima od lepre, poticale ostvarenje prava žena ili demokratske vrijednosti. Naši su učenici zajedno s vršnjacima iz Belgije, Finske, Poljske i Portugala skicirali naredne epizode buduće slikovnice namijenjene učenicima osnovnih škola, a koja će na djeci primjeren način promovirati moralne vrijednosti.

Svi su sudionici prisustvovali nastavi poljskog jezika, povijesti, biologije, tjelesne i zdravstvene kulture, engleskog i njemačkog jezika i mnogo naučili. Grad su upoznali aktivno istražujući gradske muzeje, crkve i trgove rješavajući zadane zadatke.

Posljednji dan prisjetili su se stradanja i posjetili nacistički logor smrti Auschwitz u kojem je u četiri godine za vrijeme 2. svjetskog rata ubijeno 1 100 000 osoba, uglavnom Židova, iz čitave Europe, s nadom da se takva zbivanja više nikad ne ponove.

Na putu do Poljske zastali smo u češkom gradu Brnu (i posjetili modernističku Vilu Tugendhat), a posljednje noćenje prije povratka u Hrvatsku bilo je u staroj poljskoj prijestolnici Krakovu.

Galeriju slika s projektnog sastanka u Poljskoj možete pogledati na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.

 




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju