Prvi susret učenika i nastavnika u projektu IT or not IT (galerija+Press Clipping)
Autor: Tatjana Papst, 22. 4. 2015.
Škola Zespół Szkół "Silesia" iz grada Czechowice-Dziedzice u Poljskoj bila je domaćin prve razmjene učenika u svrhu učenja u projektu IT or not IT.
Sudjelovale su škole iz Češke, Španjolske, Cipra, Poljske i Hrvatske. Od 14. do 18. travnja 2015. učenici i nastavnici škola partnera našli su se kako bi naučili koristiti Prezi i Glogster, orijentirati se u planini pomoću matematike (Math Foot Orienteering) kao i upoznati znamenitosti poljskih gradova -Krakova, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biala te posjetiti KL Auschwitzu u Oświęcimu. Posjet je bio i prilika za upoznavanje sudionika projekta, druženje i stvaranje prijateljstava. Iz naše škole išli su učenici Lovro Hren, Nikola Svetec, Amadea Mokos, Borna Grabušić i Carlo Čukoić te nastavnici Tomislav Čekolj, Ivan Pogačić i Tatjana Papst.
Na svečanosti otvorenja susreta učenike i nastavnike su pozdravili ravnatelj škole, Kazimierz Borawski, član poljskog parlamenta, g Sławomir Kowalski, predstavnici lokalnih vlasti, Stanisław Pieta i Barbara Adamska, te školski koordinatori Magdalena Czarnecka i Tomasz Figura. Tijekom svečanosti svirali su školski sastav Big Bend i rock bend Rocker Soul. Škole su se zatim predstavile pomoću nekoliko alata koje su učenici do sada naučili: PowToon, Moovly, power point, Prezi, i Movie Maker.
Tijekom Prezi i Glogster radionica učenici su stvorili svoje prezentacije o posjetu u Poljskoj i napravili virtualne razglednice iz Poljske.
Orijentacija u prirodi pomoću matematike bila je iznenađenje za sve sudionike. Organizirano na poljskoj planini Magurka, povezalo je korištenje novih tehnologija s matematikom i sportskim aktivnostima. Za većinu sudionika je bio prvi kontakt s tom disciplinom i dojmovi su bili vrlo dobri.
Pored radnog dijela programa, učenici i nastavnici imali su mogućnost posjetiti Wawel, stari grad, kao i Povijesni muzej grada Krakowa. Pogledali smo Izložbu "Tragom europskog identiteta Krakova" obogaćenu zanimljivim modelima i multimedijom - zaslon osjetljiv na dodir, hologrami, projekcije i dokumentarni filmovi prikazani su u prostorijama muzeja smještenog u podzemlju glavnog trga Krakowa.
Posjet Auschwitzu i Muzeju holokausta bio je tužan, ali edukativni izlet koji je učenicima približio povijest i kulturu Poljske. Za sve je to bilo vrlo emotivno iskustvo.
Rastanak s domaćinima u nedjelju 19. 4. bio je dirljiv jer se učenici u tih nekoliko dana povezali i teško im je bilo ostaviti novostečene prijatelje. Ipak, kako je tema našeg projekta korištenje IT alata i elektronskih i društvenih medija, komunikacija između sudionika tim se putem nastavlja i razvija do sljedećeg susreta u našoj školi, u lipnju ove godine.
U našoj rubrici Press Clipping možete pročitati i vijest iz Zagorskog lista o prvoj razmjeni učenika u Poljskoj.
Tatjana Papst