Prema modernoj europskoj školi

Prema modernoj europskoj školi jednogodišnji je projekt u sklopu programa Erasmus+, Ključna aktivnost 1 – Mobilnost u svrhu učenja za pojedince, financiran od strane Europske unije posredstvom nacionalne Agencije za mobilnost i programe EU. U provođenju projekta sudjelovat će devet nastavnika Srednje škole Bedekovčina različitih profila (od stručnih suradnika – pedagoginje i psihologa, nastavnika općih predmeta – hrvatskog, engleskog i latinskog jezika, geografije, nastavnica informatike i matematike, nastavnice stručnih predmeta) koji će provesti po tjedan dana na stručnom usavršavanju u inozemstvu, a zatim putem edukacije ostalih kolega nastavnika, preko radionica za nastavnike – razrednike, uvrštavanjem novih nastavnih jedinica u promijenjeni kurikulum određenih nastavnih predmeta, uvođenjem suvremenijih metoda poučavanja u svakodnevnu nastavu, korištenjem najrazličitijih izvora znanja, naročito na engleskom jeziku, parcijalnim uvođenjem nastave na engleskom jeziku..., nastojati osuvremeniti provođenje nastave u školi i učiniti je zanimljivijom.

Ciljevi projekta kreću se u dva osnovna smjera:

1. Spriječiti rano napuštanje školovanja i odustajanje od obrazovanja. Manjkavo obrazovanje velika je prepreka u zapošljavanju mladih. Slabo obrazovanje, nespremnost za tržište rada, niska razina komunikativnosti i nespremnost na cjeloživotno učenje, pa čak i promjenu zanimanja tokom života, znatno ograničava mogućnost napredovanja i uspjeha u budućnosti. Zanimljivija, osuvremenjena nastava i adekvatna psihološka pomoć trebale bi svim učenicima pomoći da uspješno završe srednjoškolsko obrazovanje bez neuspjeha i preranog napuštanja školovanja.
2. Drugi cilj odnosi se na povisivanje motivacije za uspjehom u učenju i daljnjem nastavku školovanja kod nadarenih učenika. Upućivanjem na dodatne izvore znanja, korištenje računalnih tehnologija i stranih jezika u proširivanju nastavnih sadržaja, promjenom kurikuluma zbog zahtjeva za uspješnijim svladavanjem osnovnih i dodatnih ispita državne mature ili prijemnih ispita na pojedinim fakultetima... trebalo bi rezultirati povećanim uspjehom prilikom upisivanja željenih studija, dobrom podlogom za uspješno studiranje i spremnost na cjeloživotno učenje i napredovanje.

Oba cilja vode k ostvarenju zacrtanih misije i vizije škole: stvoriti kvalitetnu školu, sa zadovoljnim učenicima, nastavnicima i roditeljima i lokalnim partnerima, a također se počinje provoditi Europska strategija Škole pripremljena za budućih pet godina.

Sanja Markuš, koordinatorica projekta

Usavršavanje poučavanja Engleskog jezika na Malti (galerija)
Autor: Krasnodor Mikša, 9. 9. 2016.

Od 1. do 5. kolovoza 2016. godine nastavnica Petra Končić u sklopu aktivnosti Erasmus+ projekta individualnog usavršavanja nastavnika „Prema modernoj europskoj školi“ pohađala je stručni tečaj „Spice Up Your Teaching Methodology in Practice Today“ na Malti u organizaciji ETI Malta (English Training Institute).

Tečaj se odvijao u St. Julianu na Malti, obuhvaćao teoretsku nastavu i vježbe u malim grupama, kao i razmjenu dobrih iskustava iz prakse s nastavnicima iz drugim europskih zemalja.

Program je sadržavao i kulturalne aktivnosti, posjet znamenitostima te glavnom gradu Malte, Valletti, kao i učenje o bogatoj povijesti i jezičnim utjecajima na Malti.

Tečaj je krenuo s prikazom različitih stilova učenja te aktivnostima usmjerenim na motivaciju učenika. U grupama smo raspravljali o aktivnostima kojima možemo navesti učenike na govor i poticati na razgovor. Drugi dan aktivnosti su bile usmjerene na tzv. oživljavanje diktata, tj. upotrebu diktata u modernoj verziji, zatim aktivnosti vezane za glazbu i njezinu upotrebu u nastavi te učenje o novim načinima poučavanja kolokacija u nastavi stranog jezika.

U sklopu kulturalnog programa posjetili smo srednjovjekovni grad Mdinu i saznali o važnom utjecaju katolicizma na kulturu Malte.

Naredni dan aktivnosti su uključivale korištenje cuisinare rods u nastavi jezika te storytelling. Učili smo kako modernizirati aktivnosti govorenja te na koji način priče ukomponirati u nastavu Engleskog jezika. Svi sudionici imali su priliku osmisliti i izvesti pred grupom svoju priču, što je bilo vrlo zanimljivo i kreativno iskustvo.

Zadnja dva dana aktivnosti uključivalo je neke nove ideje o korištenja video i audio zapisa u nastavi te projekte u kojima su svi sudionici imali priliku razmijeniti ideje, što je bilo vrlo produktivno. Također, vježbali smo poučavanje gramatike i idioma u engleskom jeziku. Posjetili smo i glavni grad Malte, Vallettu, pogledali film o bogatoj povijesti Malte, raznim kulturalnim i jezičnim utjecajima te njenoj važnoj ulozi u Drugom svjetskom ratu.

Erasmus + tečaj bio je vrlo dinamično i korisno iskustvo, s mnogo novih aktivnosti koje se mogu iskoristiti i podijeliti s kolegama s ciljem poboljšanja i modernizacije nastave Engleskog jezika.

Galerija.

Petra Končić