Građevinsko učilište
Školuje učenike za danas potrebna zanimanja u graditeljskom sektoru.

U trogodišnjim obrazovanju za zanimanje:
  • zidar
  • tesar
  • klesar
  • soboslikar-ličilac
  • pismoslikar
  • instalater grijanja i klimatizacije
  • mehaničar građevinskih i rudarskih strojeva
  • rukovatelj samohodnim građevinskim strojevima
  • proizvođač keramike
  • keramičar oblagač.

U četverogodišnjem obrazovanju za zanimanje:
  • građevinski tehničar
  • arhitektonski tehničar.

Učenici redovito postižu zapažene rezultate na državnim natjecanjima, kako iz četverogodišnjih tako i trogodišnjih zanimanja.

Posjet gradilištu

Autor: Krasnodor Mikša, 12. 11. 2012.

7. studenog 2012. godine učenici 3.Ga, 3.Gb i 4.G u sklopu nastave praktikuma posjetili su gradilište zgrade HEP-a.

Gradilište se alazi u samom središtu Zagreba, istočno od Trga bana Jelačića, na mjestu Gradskog podruma i obližnjeg parkirališta. Tamo će se izgradit ekskluzivni kompleks koji će osim poslovnih prostora sadržavati i sedamdeset modernih stanova i podzemne garaže.

Na gradilištu za zaštitu građevinske jame korištena je metoda „TOP DOWN“, inovativniji način građenja. Najzanimljivija je upravo ta situacija nove metode građenja, a do nje je došlo zbog urušenja stjenke istočnog dijela dijafragme i bili su dužni napraviti sanaciju što prije te se garaža radi do kote nula, tzv. top down metodom koja ne podrazumijeva bušenje rupe, nego izgradnju kat po kat. Projektom građevinske jame zaštita je bokova osigurana izvedbom uspravne AB dijafragme pridržane sa stropnim pločama podzemnih etaža (-2 do -5) i temeljnom pločom. AB dijafragma je projektirana kao trajna konstrukcija, tj. predstavlja obodni nosivi zid ukopanog dijela zgrade.

Posjet gradilištu organizirao se u sklopu nastave praktikuma. Bilo jako poučno za učenike stoga što su uvidjeli prednosti takvog tipa građenja podzemnog dijela građevine što je u građevini vrlo bitno. Učenici su obogatili svoje znanje te će im to pomoći u daljnjem učenju i boljem razumijevanju građenja.

Nakon gradilišta učenici su također posjetili i Muzej suvremene umjetnosti. U muzeju je trajala izložba Karima Rashida, vodećeg svjetskog industrijskog i dizajnera interijera, i izložba fotografija Toše Dabca iz zagrebačkog ciklusa pod nazivom „Tošo Dabac: (U)lice Zagreba“.

Galerija.

Tekst: Štefica Posarić