Pozadina ovog projekta
U RH 30,81 % stanovništva nema ključne kompetencije (bez i samo s osnovnom školom), a samo 2,3 % osoba uključeno je u obrazovanje odraslih.
Karlovačka, Krapinsko-zagorska i Međimurska županija imaju 24.728 nezaposlenih, od toga 1018 s poljoprivrednom kvalifikacijom (HZZ-2/2015).
Oni su ciljna skupina-1 iz koje će se izabrati 280 osoba za osposobljavanje.
Od 2002. broj zaposlenih u poljoprivredi pao je sa 70.000 na 31.000 (St. ljetopis, 2012.).
Država stimulira poboljšanje obrazovne strukture vezujući subvencije uz obavezne edukacije. Kako ih se većina naplaćuje, nezaposleni se u njih ne uključuju.
Projekti su prilika za (besplatno) stjecanje novih kompetencija i veće zapošljavanje.
Problemi obrazovnog sustava
Ustanove pridonose slabom odazivu zastarjelim programima, opremom i nemotiviranim osobljem.
Ciljevi
Projektom AGROEDUCA želimo povećati kompetencije i zapošljivost polaznika, pa je ovo prilika da osuvremenimo kvalitetu i relevantnost postojećih programa osposobljavanja i ojačamo profesionalne kapacitete.
Specifični ciljevi su (ono što stvarno možemo napraviti):
1. Razvijanje standarda zanimanja i kvalifikacija, modernizacija postojećih i razvoj novih programa osposobljavanja te osiguranje kvalitete rada i poučavanja jačanjem materijalnih i kadrovskih kapaciteta Prirodoslovne škole Karlovac, Srednje škole Bedekovčina i Gospodarske škole Čakovec
2. Umrežavanje dionika obrazovanja odraslih i realizacija programa osposobljavanja.
Te ciljeve ćemo ostvariti tako da razvijemo:
a) 3 standarda zanimanja i 1 standard kvalifikacija
b) moderniziramo 3 postojeća i kreiramo 3 nova programa koji su nastavak osnovnima.
Ciljnu skupinu-2 (osoblje partnera) ćemo educirati u:
a) 3 stručna područja (aranžiranje, vinarstvo i voćarstvo)
b) 4 andragoška područja
c) izradi nastavnih materijala i priručnika za kombinirano i učenje na daljinu
d) stručnom ekskurzijom, konferencijom, okruglim stolom
e) samovrednovanjem 3 škole
f) 4 radionice izrade standarda zanimanja, kvalifikacija i programa
g) nabavi opreme.
Specifičan cilj 2 ćemo ostvariti sporazumima svih sudjelujućih i edukacijom ciljne skupine-1 "nezaposleni i neaktivni", ukupno 280 osoba iz 3 županije (20 osoba po programu) za:
-voćar(ka)
-voćar(ka) integrirane proizvodnje i tradicionalne prerade na OPG-u
-vinogradar(ka)
-vinar(ka) za OPG
-cvjećar(ka)
-aranžer(ka) cvjetnih instalacija i prostora
Edukacije se provode na osnovnom i na višem nivou s po 3 programa.
Nastavak aktivnosti u projektu Agroeduca (galerija)
Autor: Krasnodor Mikša, 19. 8. 2016.
Nakon što je u proljeće u sklopu projekta Agroeduca zasađen suvremeni voćnjak sa stotinjak sadnica trešanja na školskoj ekonomiji, sada su nastavljene planirane aktivnosti postavljanja konstrukcije i mreže protiv tuče.
Naime, radi se o voćnjaku zasađenom sadnicama trešanja sorti Lapins, Stella, Kordia, Regina, New Star i Sweet Early cijepljenih na slabo bujnim podlogama Gisela 5 i Gisela 6. Samo takve sadnice moguće je saditi u gustom sklopu kako zahtijevaju suvremene tehnologije, a potrebna im je konstrukcija zbog slabog korijenovog sustava koja je ujedno nosač mreže protiv tuče, PVC folije koja štiti od kiša (uslijed čega pucaju plodovi) i sustava za navodnjavanje. Nabavljena je i PVC folija koja će biti postavljena tek kad trešnje uđu u rod.
Sljedeća aktivnost u voćnjaku postavljanje je sustava za navodnjavanje i to rasprskivačima, a ne kao u postojećem voćnjaku jabuka sustavom kap po kap. Razlog tome je drugačiji korijenov sustav – kod trešnje je površinski i rasprostranjen u širinu.
Projekt Agroeduca vrijedan je 2,5 milijuna kuna, nositelj je Gospodarska škola Čakovec, a uz našu školu partner je i Prirodoslovna škola Karlovac. Projekt je namijenjen jačanju kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih i to poboljšanjem materijalnih uvjeta, edukacijom nastavnika, a u sklopu njega izrađena su 3 standarda zanimanja, 1 standard kvalifikacija, modernizirana su 3 postojeća i kreirana 3 nova programa za osposobljavanje odraslih.
Do sada su u našoj školi osposobljene 3 grupe polaznika: za zanimanja voćar, vinogradar-vinar i cvjećar-aranžer, a slijedi osposobljavanje još 2 grupe u jesen. Dio dobivenih sredstva utrošen je za nabavu novog učioničkog namještaja i informatičke opreme. Uređen je i okoliš školskog podruma, a u jesen će se urediti i okoliša škole i đačkog doma.
Slijedi odlazak na stručnu ekskurziju u Italiju u rujnu. Naime, 12 nastavnika naše škole obići će suvremene proizvodne površine u pokrajinama Veneto, Emilia Romagna i Trento (voćnjake, vinograde i vinarije).
Mirjana Hudi-Vlahek, dipl.ing.agr.