Pozadina ovog projekta
U RH 30,81 % stanovništva nema ključne kompetencije (bez i samo s osnovnom školom), a samo 2,3 % osoba uključeno je u obrazovanje odraslih.
Karlovačka, Krapinsko-zagorska i Međimurska županija imaju 24.728 nezaposlenih, od toga 1018 s poljoprivrednom kvalifikacijom (HZZ-2/2015).
Oni su ciljna skupina-1 iz koje će se izabrati 280 osoba za osposobljavanje.
Od 2002. broj zaposlenih u poljoprivredi pao je sa 70.000 na 31.000 (St. ljetopis, 2012.).
Država stimulira poboljšanje obrazovne strukture vezujući subvencije uz obavezne edukacije. Kako ih se većina naplaćuje, nezaposleni se u njih ne uključuju.
Projekti su prilika za (besplatno) stjecanje novih kompetencija i veće zapošljavanje.
Problemi obrazovnog sustava
Ustanove pridonose slabom odazivu zastarjelim programima, opremom i nemotiviranim osobljem.
Ciljevi
Projektom AGROEDUCA želimo povećati kompetencije i zapošljivost polaznika, pa je ovo prilika da osuvremenimo kvalitetu i relevantnost postojećih programa osposobljavanja i ojačamo profesionalne kapacitete.
Specifični ciljevi su (ono što stvarno možemo napraviti):
1. Razvijanje standarda zanimanja i kvalifikacija, modernizacija postojećih i razvoj novih programa osposobljavanja te osiguranje kvalitete rada i poučavanja jačanjem materijalnih i kadrovskih kapaciteta Prirodoslovne škole Karlovac, Srednje škole Bedekovčina i Gospodarske škole Čakovec
2. Umrežavanje dionika obrazovanja odraslih i realizacija programa osposobljavanja.
Te ciljeve ćemo ostvariti tako da razvijemo:
a) 3 standarda zanimanja i 1 standard kvalifikacija
b) moderniziramo 3 postojeća i kreiramo 3 nova programa koji su nastavak osnovnima.
Ciljnu skupinu-2 (osoblje partnera) ćemo educirati u:
a) 3 stručna područja (aranžiranje, vinarstvo i voćarstvo)
b) 4 andragoška područja
c) izradi nastavnih materijala i priručnika za kombinirano i učenje na daljinu
d) stručnom ekskurzijom, konferencijom, okruglim stolom
e) samovrednovanjem 3 škole
f) 4 radionice izrade standarda zanimanja, kvalifikacija i programa
g) nabavi opreme.
Specifičan cilj 2 ćemo ostvariti sporazumima svih sudjelujućih i edukacijom ciljne skupine-1 "nezaposleni i neaktivni", ukupno 280 osoba iz 3 županije (20 osoba po programu) za:
-voćar(ka)
-voćar(ka) integrirane proizvodnje i tradicionalne prerade na OPG-u
-vinogradar(ka)
-vinar(ka) za OPG
-cvjećar(ka)
-aranžer(ka) cvjetnih instalacija i prostora
Edukacije se provode na osnovnom i na višem nivou s po 3 programa.
Završna konferencija projekta Agroeduca (galerija+video+Press Clipping)
Autor: Krasnodor Mikša, 1. 12. 2016.
U školi je održana 28. studenog 2016. završna konferencija 2,5 milijuna vrijednog projekta Agroeduca.
Na konferenciji, na kojoj su podijeljene i potvrde o stručnom usavršavanju polaznicima, sumirani su rezultati i potvrđeni ciljevi projekta koji se održavao u tri hrvatske županije (Krapinsko-zagorska, Međimurska i Karlovačka). Učinak Agroeduce na škole, udruge i polaznike projekta istaknuo je bivši ravnatelj Gospodarske škole iz Čakovca, Vladimir Masten, koji je dao završni presjek projekta, naveo aktivnosti u sklopu projekta i njegove doprinose.
Nositelj projekta Agroeduca bila je Gospodarska škola iz Čakovca, dok su partneri bili Srednja škola Bedekovčina i Prirodoslovna škola Karlovac. Projekt je namijenjen jačanju kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih i to poboljšanjem materijalnih uvjeta, edukacijom nastavnika, a u sklopu njega izrađena su 3 standarda zanimanja, 1 standard kvalifikacija, modernizirana su 3 postojeća i kreirana 3 nova programa za osposobljavanje odraslih.
Ravnateljica Srednje škole Bedekovčina, Vera Hrvoj, naglasila je da je u bedekovčanskoj školi osposobljeno 5 grupa polaznika za zanimanja voćar, vinogradar-vinar, cvjećar-aranžer, uzgajivač povrća u zaštićenom i otvorenom prostoru i uzgajivač cvijeća u zaštićenom i otvorenom prostoru. Sveukupno 127 polaznika. Koordinatorica projekta u školi, Mirjana Hudi-Vlahek, podsjetila je da je dio dobivenih sredstva utrošen za nabavu novog učioničkog namještaja i informatičke opreme te repromaterijala za provođenje praktične nastave. Uređen je okoliš školskog podruma i zasađen suvremeni voćnjak sa stotinjak sadnica trešanja na školskoj ekonomiji.
Nastavnici i polaznici u projektu, osim osposobljavanja u obliku nastave i praktične nastave, održavali su i stručne ekskurzije od kojih se posljednja odvijala u Sloveniji. Stručni nastavnici upoznali su se s proizvodnjom vina i arhivskim vinima u nekoliko slovenskih vinarija, dok su polaznici u slovenskom Dobrovniku posjetili uzgajivača orhideja Ocean Orchids i OPG Šegvić iz Ivanovca, proizvođača koji biodinamički uzgaja povrće.
Na završnoj konferenciji projekta Agroeduce govorili su i načelnik Općine Bedekovčina, Darko Ban, i zamjenik župana Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek-Jambrek, koji je podsjetio prisutne i na projekt iz 2011. Agronet kojim su se osposobljavali polaznici u voćarstvu, vinogradarstvu, vinarstvu i aranžiranju cvijeća te istaknuo važnost projekata za lokalnu zajednicu.
Na kraju je zaključeno da projekt Agroeduca pridonosi jednakim mogućnostima, održivom razvoju i zaštiti okoliša te promicanju načela dobrog upravljanja, uključujući i suradnju s civilnim društvom.
Velika galerija slika sa završne konferencije projekta Agroeduca nalazi se na službenoj stranici Srednje škole Bedekovčina na Facebooku.