> Projekti  > EU projekti  > Croskills
Croskills

Projekt CROSKILLS, kao dio inicijative Build Up Skills, usmjeren je na cjeloživotnu edukaciju i usavršavanje hrvatskih radnika u području energetske učinkovitosti u zgradarstvu - jačanje kvalifikacija obrtnika, zaposlenih i nezaposlenih građevinskih radnika - nakon početnog, osnovnog obrazovanja ili nakon što su već započeli s radom. Također se odnosi na obuku i kvalificiranje trenutno nezaposlenih radnika.

Prvi dio projekta (2012 - 2013. g.) okupio je relevantne hrvatske institucije i strukovne organizacije u sektorima građevinarstva, energetike i obrazovanja kroz Nacionalnu kvalifikacijsku platformu, te rezultirao formulacijom potreba, mjera i prioriteta u obliku Nacionalnih smjernica s akcijskim planom, koje su formalno prihvatile čak 23 sektorske organizacije.

Vještine potrebne za kvalitetnu energetsku obnovu i izgradnju niskoenergetskih zgrada vrlo su rijetke među građevinskim radnicima. Jedan je od mogućih uzroka i nedostatak motivacije za stalnim usavršavanjem. Gospodarska situacija ne dopušta radnicima niti njihovim poslodavcima dodatna sredstva i vrijeme potrebno za usavršavanje. S druge strane, tržište još uvijek ne zahtijeva specijaliziranu izobrazbu niti posebno licenciranje građevinskih radnika za energetsku učinkovitost, pa samim time niti nema posebne motivacije među radnicima i poslodavcima da ulažu dodatna sredstva u edukaciju. Na taj su način radnici u različitoj poziciji od inženjera, projektanata i sličnih zanimanja, koji dodatnom (obveznom) edukacijom postaju konkurentniji na tržištu. S druge strane, europska inicijativa Build Up Skills (Jačanje vještina građevinskih radnika) potvrđuje važnost doprinosa kvalitetno osposobljenih građevinskih radnika postizanju ciljeva energetske učinkovitosti, koji su već naširoko poznati kao 20-20-20. Za besprijekornu izvedbu zgrada, građevinski radnici moraju imati potrebnu kvalifikaciju, a isto tako trebaju biti motivirani za uspješan rad.

U drugoj fazi – koja je započela u rujnu 2014. i trajat će do kolovoza 2017.godine – na temelju Nacionalnih smjernica izradit će se plan cjeloživotne izobrazbe za 6 osnovnih građevinskih zanimanja, razraditi i verificirati programi obuke te provesti probna edukacija radnika u prvim akreditiranim trening-centrima diljem Hrvatske.

Edukacija građevinskih radnika u projektu Croskills

Autor: Krasnodor Mikša, 20. 6. 2017.

Izobrazba građevinskih radnika u području energetske učinkovitosti u zgradarstvu po programu Croskills započinje 26. lipnja 2017. za zidare i tesare u Srednjoj školi Bedekovčina.

Dok za zanimanja krovopokrivač, fasader, soboslikar-ličilac i monter suhe gradnje praktični dio započinje prema rasporedu koji se nalazi u prilogu ove obavijesti.