> Projekti  > EU projekti
EU programi

Projekti su naša budućnost.

Pod okriljem Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) - ustanove koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih provode se sljedeći programi:

• Program za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme)
  • Mladi na djelu (Youth in Action)
  • Euraxess (mobilnost istraživača u Europi)

i promoviraju sljedeće inicijative i programi:

• Europass (skup dokumenata sa svrhom transparentnosti kvalifikacija)
  • Erasmus Mundus (uspostavljanje međunarodnih združenih diplomskih i doktorskih studija)

Program za cjeloživotno učenje sastoji se od četiri sektorska potprograma: Comenius (predškolski odgoj i školsko obrazovanje) Erasmus (visokoškolsko obrazovanje), Leonardo da Vinci (strukovno obrazovanje i osposobljavanje) i Grundtvig (obrazovanje odraslih), te dva komplementarna programa: Transverzalni program (suradnja i inovacije u području cjeloživotnog učenja unutar Europske unije, učenje stranih jezika, razvoj inovativnih informatičkih i komunikacijskih tehnologija, širenje i korištenje rezultata programa) i Jean Monnet (podupire institucije koje se bave europskim integracijama).

Mladi na djelu je program Europske unije namijenjen mladima i organizacijama aktivnim u radu s mladima u razdoblju od 2007. do 2013. godine. Glavnu riječ u osmišljavanju i provođenju projekata imaju upravo mladi. Odrasli su ovdje prisutni samo kao podrška. Ključna riječ je neformalno učenje, što znači da se ono odvija na ležeran način, uz zabavu, druženje, volontiranje i razmjenu iskustava.

Više o ostalim programima kao i pojedinosti o navedenima možete pročitati na stranici www.mobilnost.hr.

Posjet Njemačkoj

Autor: Daniela Usmiani, 13. 10. 2011.

U rujnu su ravnatelj Zlatko Radman i profesori Nada Čajko, Sanja Markuš i Štefica Sukreški posjetili firmu Vitalis Gmbh, Gut Wehlitz, Schkeuditz u Njemačkoj. Glavni razlog suradnje između navedene firme i naše škole mogućnost je obavljanja stručne prakse naših učenika, učenja njemačkog jezika te upoznavanje s kulturom i poviješću zemlje.

Kako se u našoj školi obrazuju učenici u području graditeljstva, zdravstva i poljoprivrede, firma Vitalis organizirala je nekoliko posjeta poduzećima gdje bi se takva vrsta prakse mogla obavljati: "Link Architekten" Leipzig, "Physiotherapie Barbara Koch" Leipzig, "Helios klinik" Schkeuditz, "Gaertnerei und Baumschule Felgentraeger" Leipzig. U svakom poduzeću smo dobili podatke o terminu obavljanja praktične nastave, broju učenika koje mogu primiti te čime će se učenici baviti i što sve mogu naučiti.

Smještaj i prehrana za učenike i nastavnike organizirana je u novoadaptiranim objektima Vitalisa u Gut Wehlitzu (periferija Schkeuditza).

Za praktičnu nastavu koja se obavlja u Leipzigu prijevoz je moguće ostvariti udobnim vlakom, a za Schkeuditz se može dogovoriti prijevoz kombijima kojima raspolaže firma Vitalis. Prema informacijama predstavnice firme Vitalis očekuje se obnavljanje i drugih objekata na lokaciji smještaja u Gut Wehlitzu te bi i učenici trogodišnjih graditeljskih zanimanja mogli također obaviti svoju praktičnu nastavu u Njemačkoj.

Firma Vitalis organizirala je i razgled grada Leipziga, što je inače i u programu za učenike koji dolaze na obavljanje stručne prakse.

Nada Čajko