preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

 > Projekti  > EU projekti
EU programi
    
Projekti su naša budućnost.
 
Pod okriljem Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) - ustanove koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih provode se sljedeći programi:
 
  • Program za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme)
  • Mladi na djelu (Youth in Action)
  • Euraxess (mobilnost istraživača u Europi)
 
i promoviraju sljedeće inicijative i programi:
 
  • Europass (skup dokumenata sa svrhom transparentnosti kvalifikacija)
  • Erasmus Mundus (uspostavljanje međunarodnih združenih diplomskih i doktorskih studija)

 
Program za cjeloživotno učenje sastoji se od četiri sektorska potprograma: Comenius (predškolski odgoj i školsko obrazovanje) Erasmus (visokoškolsko obrazovanje), Leonardo da Vinci (strukovno obrazovanje i osposobljavanje) i Grundtvig (obrazovanje odraslih), te dva komplementarna programa: Transverzalni program (suradnja i inovacije u području cjeloživotnog učenja unutar Europske unije, učenje stranih jezika, razvoj inovativnih informatičkih i komunikacijskih tehnologija, širenje i korištenje rezultata programa) i Jean Monnet (podupire institucije koje se bave europskim integracijama).
 

 
Mladi na djelu je program Europske unije namijenjen mladima i organizacijama aktivnim u radu s mladima u razdoblju od 2007. do 2013. godine. Glavnu riječ u osmišljavanju i provođenju projekata imaju upravo mladi. Odrasli su ovdje prisutni samo kao podrška. Ključna riječ je neformalno učenje, što znači da se ono odvija na ležeran način, uz zabavu, druženje, volontiranje i razmjenu iskustava.
 

Više o ostalim programima kao i pojedinosti o navedenima možete pročitati na stranici www.mobilnost.hr.

 


Vijesti

Stručno usavršavanje u Istanbulu

Autor: Daniela Usmiani, 12. 2. 2012.

 

 

Pod pokroviteljstvom Agencije za mobilnost i u sklopu Programa za cjeloživotno učenje (LPP), potprograma Comenius profesorica Daniela Usmiani provela je sedam dana (29.1.2012. - 4.2.2012.) na stručnom usavršavanju u Istanbulu na seminaru pod nazivom "EU Magic - Effective use of modern technology and games in classroom“

 

Seminar pod nazivom  EU Magic - Effective use of modern technology and games in classroom“ (a pedagogic course for all teachers) namjenjen je svim profesorima i odvija se na engleskom jeziku.


Organizatori su prof. Jarmila Novotna sa Praškog fakulteta (Charles University in Prague, Faculty of Education, Department of Mathematics and Mathematics Education) koja je održala predavanje i radionice tijekom prvog dana vezane uz metodiku rada s učenicima, komunikaciju među učenicima i profesorima, te učenicima međusobno. Također uz niz primjera pokazala je kako se postavljanjem “dobrih” pitanja može ostvariti kvalitetna komunikacija.
Drugi dio predavanja ostvaren je kroz praktičan tečaj programa ActivInspire koji je vodio turski profesor matematike i informatike Ersin Ozseven. Nakon niza primjera kojima nas je profesor uveo u program ActivInspire, naučili smo koristiti program, uređivati grafičke elemente,animacije te smo u konačnici izrađivali razne aplete koje možemo primjeniti na nastavi.
Tečaju je prisustvovalo 19 profesora iz raznih zemalja diljem Europe: Irska, Litva, Italija, Rumunjska, Grčka, Turska, Poljska, Francuska, Španjolska te 4 predstavnika iz Hrvatske (profesor iz Rijeke, dvije profesorice iz Labina i ja)

 

Cilj seminara je i upoznavanje zemlje domaćina tako da smo svako poslijepodne proveli u razgledavanju znamenitosti Istanbula koji je poseban, veličanstven i bogat kulturno-povijesnim znamenitostima. Tako smo posjetili Topkapi Palace, veličanstvenu džamiju Aja Sofiju (Hagia Sophia Museum), Plavu palaču (Blue Mosque), svjetski poznati Grand Bazaar, vozili se Bosporom te otišli i pogledati moderniji dio Istanbula Taksim. U razgledanju nam je veliki problem prva dva dana prdstavljalo vrijeme koje kao da se urotilo protiv nas. U zadnjih trideset tri godine nije bila zabilježena toliko niska temperatura (-6) koju je još pratio i vjetar i snijeg koji je neumoljivo padao. Obzirom da su temperature u Istanbulu obično 6 stupnjeva zimi ovo je bio veliki šok za sve, no na sreću nije dugo trajalo i zadnja dva dana smo uživali u prekrasnom zimskom turskom vremenu  tako da sam sa žaljenjem otišla sa 10 stupnjeva u hladnu Hrvatsku na -10.
 

Cilj seminara je i međusobno upoznavanje sudionika i njihovih zemalja tako da su svi sudionici predstavljali svoju zemlju ostalima 15 minutnim prezentacijama. Tako smo i mi hrvatski sudionici zajedno prije odlaska napravili prezentaciju o Hrvatskoj, Istri i Hrvatskom zagorju  i usput podijelili malu brošuricu koju je napravio Dario Crnek iz 1Gb razreda. Sve smo sudionike počastili bajaderama, tradicionalnim hrvatskom slatkišem i na kraju prezentacije su svi odigrali kratak kviz koji su također napravili učenici Srednje škole Bedekovčina. Međusobno smo se družili i upoznali tako da sam otišla iz Turske sa
vrlo dragim uspomenama i stečenim projateljstvima. Obilazili smo tipične turske kafiće, uživali u turskom čaju kojeg su nam nudili i u dućanima, jakoj turskoj kavi i strahovito slatkim baklavama.


Ono što će mi zauvijek ostati u sjećanju je taj miks kultura koji se jako osjeća u Istanbulu. On se vidi u ljudima, pogotovo ženama, koje prolaze ulicom obučene u moderne kostime sa čizmicama s visokim petama i pored njih žene s burkama na glavi, pa čak i sa potpuno pokrivenim licem. Ulicama odzvanja zvuk poziva na molitvu,a malo dalje se čuje zvuk rok koncerta na stadionu. Turska je posebna zemlja i sve spoznaje koje sam stekla u tih sedam dana su vrlo dragocjene i za mene kao profesora, ali me obogaćuju i kao čovjeka. Sve je bilo jedno lijepo iskustvo koje bih preporučila svakome.

Slikice možete pogledati u galeriji




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju