MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor

Srednja škola Bedekovčina, zajedno s Gradom Svetim Ivanom Zelinom, Zagrebačkom županijom i Udrugom proizvođača marke vina „Kraljevina Zelina“, postala je partner Srednjoj školi Dragutina Stražimira koja je dobila bespovratna sredstva iz ESF-a za projekt MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor koji je u cijelosti financiran kroz Europski Socijalni Fond (ESF) u iznosu od 1.575.558,30 kuna. Provedba projekta je počela 1. svibnja 2015. i trajat će do 30. travnja 2016.

Cilj je projekta modernizirati i pilotirati kurikulum poljoprivrednog tehničara-općeg sadržajima za hidroponski uzgoj biljaka te za analizu vina i analizu tla, koji će biti temeljeni na suradnji s poslodavcima i socijalnim partnerima kako bi se stvorili relevantni ishodi učenja. Upravo je analiza vina i tla uočena kao ključna za osiguranje kvalitete u vinogradarskoj, ratarskoj ali i voćarskoj proizvodnji te hidroponski uzgoj kao nova tehnologija koja osigurava visoke prinose, ali zahtijeva i adekvatno obrazovanje, što većina poljoprivrednika nema. S druge strane, projektom se želi ojačati kapaciteti strukovnih škola stručnim usavršavanjima nastavnika, ne samo iz spomenutih sadržaja nego i suvremenih odgojno-obrazovnih metoda poučavanja za osiguravanje stjecanja modernih kompetencija učenika.

Svi partneri prepoznali su važnost ulaganja u modernizaciju postojećih obrazovnih sadržaja kako bi se učenicima pružile suvremene kompetencije koje će im omogućiti bolji položaj na tržištu rada.

Nove aktivnosti u MOPS-u
Autor: Krasnodor Mikša, 26. 4. 2016.

Privode se kraju aktivnosti po projektu Modernizacija kurikuluma za poljoprivredni sektor - posjet Zelini i Slavonskom Brodu.

Nakon što su učenici zelinske škole posjetili našu, učenici 4. P razreda u dva navrata su posjetili Srednju školu Dragutina Stražimira gdje su odradili dio vježbi iz vinarstva, posjetili Pokušalište Zavoda za voćarstvo Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo te obišli vinograde i podrum obitelji Kos, u koji su bili uključeni i učenici 3. P. Prošli tjedan obišli su praktikume iste škole i posjetili Mljekaru Euromilk u Beloslavcu. Upoznali su se s tehnologijom prerade mlijeka, proizvodnje mliječnih proizvoda te marketingom istih.

Danas su zajedno s kolegama iz zelinske škole bili u posjetu Srednjoj školi M.A. Reljkovića u Slavonskom Brodu, upoznali se s funkcioniranjem škole, razgledali praktikume i laboratorije. Posebno interesantan je bio onaj za razmnožavanje tehnikom "in vitro" jer tako nešto mi u školi nemamo. Osim stručnih sadržaja bilo je i vremena za upoznavanje i druženje s vršnjacima.

Galerija.

Mirjana Hudi-Vlahek, dipl.ing.agr.