MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor

Srednja škola Bedekovčina, zajedno s Gradom Svetim Ivanom Zelinom, Zagrebačkom županijom i Udrugom proizvođača marke vina „Kraljevina Zelina“, postala je partner Srednjoj školi Dragutina Stražimira koja je dobila bespovratna sredstva iz ESF-a za projekt MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor koji je u cijelosti financiran kroz Europski Socijalni Fond (ESF) u iznosu od 1.575.558,30 kuna. Provedba projekta je počela 1. svibnja 2015. i trajat će do 30. travnja 2016.

Cilj je projekta modernizirati i pilotirati kurikulum poljoprivrednog tehničara-općeg sadržajima za hidroponski uzgoj biljaka te za analizu vina i analizu tla, koji će biti temeljeni na suradnji s poslodavcima i socijalnim partnerima kako bi se stvorili relevantni ishodi učenja. Upravo je analiza vina i tla uočena kao ključna za osiguranje kvalitete u vinogradarskoj, ratarskoj ali i voćarskoj proizvodnji te hidroponski uzgoj kao nova tehnologija koja osigurava visoke prinose, ali zahtijeva i adekvatno obrazovanje, što većina poljoprivrednika nema. S druge strane, projektom se želi ojačati kapaciteti strukovnih škola stručnim usavršavanjima nastavnika, ne samo iz spomenutih sadržaja nego i suvremenih odgojno-obrazovnih metoda poučavanja za osiguravanje stjecanja modernih kompetencija učenika.

Svi partneri prepoznali su važnost ulaganja u modernizaciju postojećih obrazovnih sadržaja kako bi se učenicima pružile suvremene kompetencije koje će im omogućiti bolji položaj na tržištu rada.

Edukacija iz analize tla u sklopu projekta MOPS

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 10. 2015.

24. kolovoza 2015. započele su stručne edukacije za analizu tla u sklopu projekta MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor.

Na edukacijama su sudjelovali nastavnici poljoprivrednog smjera iz Srednje škole Dragutina Stražimira i Srednje škole Bedekovčina te dva člana Udruge proizvođača marke vina Kraljevina Zelina te jedan član iz Grada Svetog Ivana Zeline. U prvih šest dana edukacija sudionici su prošli kroz teoretski dio analize tla, no naglasak je bio na praktičnom radu u pedološkom laboratoriju u kojemu su radili analize tla i određivali Ph-Kci, Ph-H20, hidrolitičku kiselost te sadržaje CaCO3 i aktivno vapno. Svi sudionici su izrazili zadovoljstvo načinom rada te stečenim novim kompetencijama. Zadnji dio edukacija održat će se tijekom listopada.