MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor

Srednja škola Bedekovčina, zajedno s Gradom Svetim Ivanom Zelinom, Zagrebačkom županijom i Udrugom proizvođača marke vina „Kraljevina Zelina“, postala je partner Srednjoj školi Dragutina Stražimira koja je dobila bespovratna sredstva iz ESF-a za projekt MOPS – Modernizacija kurikuluma za suvremen i održiv poljoprivredni sektor koji je u cijelosti financiran kroz Europski Socijalni Fond (ESF) u iznosu od 1.575.558,30 kuna. Provedba projekta je počela 1. svibnja 2015. i trajat će do 30. travnja 2016.

Cilj je projekta modernizirati i pilotirati kurikulum poljoprivrednog tehničara-općeg sadržajima za hidroponski uzgoj biljaka te za analizu vina i analizu tla, koji će biti temeljeni na suradnji s poslodavcima i socijalnim partnerima kako bi se stvorili relevantni ishodi učenja. Upravo je analiza vina i tla uočena kao ključna za osiguranje kvalitete u vinogradarskoj, ratarskoj ali i voćarskoj proizvodnji te hidroponski uzgoj kao nova tehnologija koja osigurava visoke prinose, ali zahtijeva i adekvatno obrazovanje, što većina poljoprivrednika nema. S druge strane, projektom se želi ojačati kapaciteti strukovnih škola stručnim usavršavanjima nastavnika, ne samo iz spomenutih sadržaja nego i suvremenih odgojno-obrazovnih metoda poučavanja za osiguravanje stjecanja modernih kompetencija učenika.

Svi partneri prepoznali su važnost ulaganja u modernizaciju postojećih obrazovnih sadržaja kako bi se učenicima pružile suvremene kompetencije koje će im omogućiti bolji položaj na tržištu rada.

Edukacija stručnog tima za modernizaciju

Autor: Krasnodor Mikša, 9. 10. 2015.

1. listopada 2015. započeo je 1. modul edukacija stručnog tima za modernizaciju standarda zanimanja, standarda kvalifikacije te kurikuluma poljoprivrednog tehničara općeg.

Stručni tim čine nastavnici Srednje škole Dragutina Stražimira i Srednje škole Bedekovčina, predstavnica Grada Svetog Ivana Zeline, predstavnik Zagrebačke županije te poslodavci iz Udruge proizvođača marke vina Kraljevina Zelina i vlasnici OPG-ova iz Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije. Kroz edukacije sudionici će se upoznati s EQF-om i HKO-om te metodologijom razvoja standarda zanimanja, kvalifikacije i kurikuluma kako bi uspješno mogli provesti modernizaciju. Kroz zajednički rad nastavnika, socijalnih partnera i poslodavaca modernizacija će se usmjeriti i na potrebe nastavnika, ali i realnog sektora. Potrebno je naglasiti da su poslodavci izrazili iznimno zadovoljstvo što i sami mogu sudjelovati u stvaranju nastavnih sadržaja.