Projekt Crveni pijetao Etno grupe

Autor: Krasnodor Mikša, 27. 12. 2012.

Etno grupa i dalje radi punom parom! Nakon svih tih školskih satova i prekratkih odmora, odlučile smo napraviti nešto za usnuli duh Hrvatskoga zagorja i prenuti ga iz sna gromoglasno neboparajućim - Kukurikuuuuuuuu!

Zadatak je kao i obično – bio prelagan! Članice etno grupe Sandra Horvat, Antonija Pozaić, Đurđica Pozaić, Lorena Barić, Karolina Janković, Klementina Rinkovec, Lucija Trčak i voditeljica Ksenija Bertol Tisanić sastale su se u predvečerje jednoga petka i zasule rukave. Odlučismo istražiti porijeklo običaja postavljanja crvenoga pijetla na krovove naših hiža, a i štala, a netko je vidio pijetla i na pesovoj kućici.

Naša dežurna novinarka Lorena Barić imala je zadatak ispitati opće zagorsko znanje o pijetlovima. Uspješno je izvršila zadatak intervjuiranjem svih relevantnih osoba u svome okružju. Nadzorni jednočlani odbor kojeg čini Đurđica Pozaić i novinarka Lorena Barić dobile su zadatak kreiranja i izrađivanja kućice s pijetlom te pripadajuće okućnice. Članice upravnoga odbora Sandra Horvat i Antonija Pozaić dobile su šansu iskazati se u likovnome umijeću. Sandra je odabrala slikanje te tako utrla put u mukotrpno danonoćno oslikavanje dvaju plakata. Antonija je bila velikodušna podrška u ispisivanju novoizmišljenih poučnih izreka. Karolina Janković vrednovala je ideje odobravanjem ili neodobravanjem, fotografkinji Klementini Rinkovec nije umakao nijedan pijetao, a svemu je blagoslov dala art direktorica Lucija Trčak. Voditeljica Ksenija je pratila rad i razvoj projekta te uvijek bila zadovoljna spremnošću, predanošću i kretivnošću svoje etno grupe!

Ukupnost našega rada možete provjeriti u kutku naše škole, na mjestu gdje se strop rastvara i gradi put na drugi kat … na mjestu koje te poziva da probudiš svoj duh …i upitaš se: tko je prvi i zašto postavio pijetla na krov? Poveži slikovne prikaze i stihove … I na kraju, kad dođeš kući, počuj svoje dvorište i osluhni pijetla sa svog krova!

Tijek našega rada možete pogledati na sljedećim fotografijama.

Ksenija Bertol Tisanić, prof.