Zdrave vijesti

Svjetski dan oralnog zdravlja

Autor: Krasnodor Mikša, 21. 3. 2018.

Svjetski dan oralnoga zdravlja (engl. World Oral Health Day; WOHD) svake se godine obilježava 20. ožujka. Prvi međunarodni dan vezan uz oralno zdravlje obilježen je 1994. godine, kada je Svjetski dan zdravlja Svjetske zdravstvene organizacije bio posvećen oralnom zdravlju.

“Reci Ahh: misli usta, misli zdravlje” (“Say Ahh: Think Mouth Think Health”).

Povodom obilježavanja ovogodišnjeg Svjetskog dana oralnog zdravlja 20. ožujka u cijelom se svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, sloganom “Reci Ahh: misli usta, misli zdravlje” (“Say Ahh: Think Mouth Think Health”) želi se naglasiti važnost oralnog zdravlja.

Naša su usta ogledalo našeg tijela i održavaju naše ukupno tjelesno zdravlje i dobro osjećanje. Izbjegavajući rizične faktore, usvajanjem dobrih higijenskih navika usne šupljine te redovitim stomatološkim pregledima održat ćemo svoju usnu šupljinu zdravom, a time i cijelo tijelo.
Najčešća kronična bolest zuba, karijes, zahvaća više od 90 % svjetske populacije. Posebno zahvaća djecu i socijalno zapuštenu populaciju, a za posljedicu ima negativan utjecaj na kvalitetu života i povećanje troškova liječenja koje uzrokuju oralne bolesti.

Štefica Sukreški, dipl.med.tech.