preskoči na sadržaj

Srednja škola Bedekovčina

Medicinsko učilište
Počinje s radom 1992. godine kada se upisuju prvi učenici u program medicinske sestre/medicinski tehničar, a sada upisujemo i fizioterapeutski tehničar. 
Po broju zanimanja i broju upisanih učenika ovo je drugo po veličini učilište.
 
Ovdje se upisuju zanimanja:
  • medicinska sestra/medicinski tehničar u trajanju od pet godina
  • fizioterapeutski tehničar u trajanju od četiri godine.
 
Škola je uložila mnogo u opremanje učionica i kabineta potrebnih za školovanje ovih kadrova.
Stručnu nastavu izvode liječnici specijalisti i više medicinske sestre te viši fizioterapeuti.
 
Dio nastavnih vježbi izvodi se u školi, a dio u Općoj bolnici Zabok, Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice i bolnicama u gradu Zagrebu.
Budući medicinski djelatnici u sklopu nastave i izvanškolskih aktivnosti organiziraju i sudjeluju u mnogobrojnim projektima na razini Škole ili pak na razini cijele Županije.

Vijesti

Konferencija o nacionalnim preventivnim programima

Autor: Krasnodor Mikša, 1. 12. 2015.

 

Učenici 4. Ma i 5. Ma razreda Medicinskog učilišta zajedno sa svojim nastavnicama stručnih predmeta sudjelovali su u četvrtak, 26. studenoga 2015., na Konferenciji o nacionalnim preventivnim programima u Zaboku.

Na konferenciji sudionici su upoznati s dosadašnjim aktivnostima i rezultatima programa za rano otkrivanje raka dojke, grlića maternice i debelog crijeva.

  

O ulozi liječnika opće/obiteljske medicine u preventivnim programima govorila je Maja Vajagić, dr. med. iz  Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med. spec., pomoćnica ravnatelja za kvalitetu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo govorila je o Nacionalnim programima probira, a o nacionalnim programima za preventivu i zaštitu oralnog zdravlja govorio je mag. Željko Rotim, dr. med. dent., predsjednik Nacionalnog povjerenstva za djelatnost dentalne medicine. Općenito o preventivnim programima govorio je prim. Siniša Varga, dr. med. dent., ministar zdravlja.

Program ranog otkrivanja raka dojke, raka debelog crijeva i raka grlića maternice u Hrvatskoj u skladu je s odrednicama Nacionalne strategije prevencije i ranog otkrivanja raka, koje su sastavni dio cjelokupne strategije razvoja zdravstva.

  

Rak dojke najčešća je vrsta raka u žena u svijetu, u razvijenim zemljama kao i u zemljama u razvoju. Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak debelog crijeva drugo je najčešće sijelo raka u muškaraca (iza raka pluća) i u žena (iza raka dojke). U Hrvatskoj je rak vrata maternice po učestalosti osmo sijelo raka u žena.

Vlada Republike Hrvatske je početkom 2015. usvojila dokument Strateški plan  promicanja i zaštite oralnog zdravlja, u kojemu je detaljno prikazano stanje oralnog zdravlja u Republici Hrvatskoj, kao i program za prevenciju i zaštitu oralnog zdravlja.

Po završetku konferencije naši učenici i ostali sudionici zadržali su se u obilasku promotivnog prostora i druženju i razgovoru s ministrom. U obilasku promotivnog prostora najviše zanimanja je izazvala maketa debelog crijeva  kroz  koju se moglo i prošetati i vidjeti crijevo „iznutra“.

Odslušana predavanja učenicima su ujedno i dio sadržaja koje prolaze na nastavi iz predmeta Zdravstvena njega specijalna, Zdravstvena njega kirurškog bolesnika i Higijena - preventivna medicina.

Nikolina Horvat, bacc.med.techn.

Štefica Sukreški, dipl.med.techn.




CMS za škole logo
Srednja škola Bedekovčina / Gajeva 1, HR-49221 Bedekovčina / ss-bedekovcina.skole.hr / ured@ss-bedekovcina.skole.hr
preskoči na navigaciju