Medicinsko učilište
Počinje s radom 1992. godine kada se upisuju prvi učenici u program medicinske sestre/medicinski tehničar, a sada upisujemo i fizioterapeutski tehničar.
Po broju zanimanja i broju upisanih učenika ovo je drugo po veličini učilište.

Ovdje se upisuju zanimanja:
  • medicinska sestra/medicinski tehničar u trajanju od pet godina
  • fizioterapeutski tehničar u trajanju od četiri godine.

Škola je uložila mnogo u opremanje učionica i kabineta potrebnih za školovanje ovih kadrova.
Stručnu nastavu izvode liječnici specijalisti i više medicinske sestre te viši fizioterapeuti.

Dio nastavnih vježbi izvodi se u školi, a dio u Općoj bolnici Zabok, Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice i bolnicama u gradu Zagrebu.
Budući medicinski djelatnici u sklopu nastave i izvanškolskih aktivnosti organiziraju i sudjeluju u mnogobrojnim projektima na razini Škole ili pak na razini cijele Županije.

Movember

Autor: Krasnodor Mikša, 24. 11. 2022.

Mjesec studeni proglašen je mjesecom muškoga zdravlja 2003. godine. Posebno se ističe kampanja „Movember“. Ona je usredotočena na poboljšanje muškog zdravlja, ali i na poboljšanje mentalnog zdravlja i prevenciju samoubojstava. Kampanjama se pokušava otkloniti nelagoda kod muškaraca od posjeta liječniku i pregleda urologa te potaknuti razmišljanje o problemima i bolestima prostate i testisa.

Movember je šaljiva kombinacija riječi moustache (brk) i november (studeni), a označava masovno puštanje brkova kako bi se povećala svijest o muškom zdravlju. Tijekom studenog muškarci diljem svijeta pozivaju se da na 30 dana puste brkove i tako obilježe ovu akciju.

U Hrvatskoj se tijekom mjeseca studenog, a u sklopu ove kampanje, održavaju zabavne i sportske manifestacije te edukativna druženja. Sam čin puštanja brkova navest će osobe kao i njihovu okolinu da se preispitaju te će se na taj način povećati pozornost radi očuvanja muškog zdravlja. Svaki pojedinac doprinosi svom zdravlju načinom života. Utvrđeno je oskudno znanje muškaraca o stavovima i ranom otkrivanju tumora testisa. Zadnjih se dvadesetak godina broj oboljelih od tumora testisa udvostručio, a najučestaliji je kod muškaraca Sjeverne Europe.

Tumor testisa predstavlja brzorastući oblik tumora zbog čega je ključno njegovo rano otkrivanje. Najčešće zahvaća muškarce između 15. i 40. godine života. Simptomi su bezbolna kvržica ili otvrdnuće na testisu, bol u predjelu trupa, bol u donjem trbuhu ili preponama, bolna ejakulacija ili krv u ejakulatu. Redovit samopregled testisa izuzetno je bitan, kao i odlazak liječniku kod pojave simptoma. Važno je upozoravati muškarce u dobi od 15 do 40 godina na potrebu urološkog pregleda kod svake opažene ili napipane bezbolne promjene u testisima.

Mlađa populacija uglavnom ne poznaje simptome raka testisa ili ne shvaćaju da se može pojaviti u njihovoj dobi. Hrvatska se smatra zemljom niskog rizika za nastanak tumora testisa, ali je u posljednje vrijeme zabilježena rastuća stopa u populaciji. Tumori testisa nisu česta bolest, najčešće se pojavljuju u mlađim dobnim skupinama, a uz pravodobnu dijagnostiku i adekvatnu terapiju njihova izlječivost vrlo je visoka.

U Srednjoj školi Bedekovčina Movember smo obilježili na nekoliko načina, uz učenike Medicinskog učilišta i nastavnike škole Šteficu Sukreški i Krasnodora Mikše.

22. studenog dr. Ivica Balagović, dr. med., spec. urolog, održao je predavanje o simptomima i liječenju raka testisa za muški dio naše škole.

Učenici 5. Ma provodili su anketu među učenicima o tome koliko su upoznati sa simptomima i liječenjem raka testisa, odnosno znaju li kako izgleda samopregled testisa. A postavljeni su i informativni panoi na ulazu u školu.