Godine 1995. upisuje se prva generacija učenika u program poljoprivrednog tehničara općeg smjera.
Strateški je poljoprivreda jedna od okosnica razvoja naše županije, a prije svega proizvodnja zdrave hrane.
Za sada se u ovom učilištu školuje jedno četverogodišnje zanimanje - poljoprivredni tehničar opći, dok je za budućnost planirano više zanimanja, kao i zanimanja u trogodišnjem trajanju.
Nastava se odvija u zakupljenom školskom objektu veličine 1.000 m² uz koji se nalazi i uređeno zemljište za praktičnu nastavu, te suvremeni staklenik.
Stručnu nastavu izvode diplomirani agronomi dok je za praktičnu nastavu zaposlen poljoprivredni tehničar-instruktor praktične nastave
Osim što se brinu za sav okoliš škole, učenici praktičnu nastavu izvršavaju na nekim od poljoprivrednih imanja van škole, kao i u voćnjaku, stakleniku i vrtu koji škola posjeduje.
Vježbe u Varaždinu (galerija)
Autor: Krasnodor Mikša, 3. 3. 2017.
U sklopu vježbi iz Hranidbe životinja i predmeta Povrćarstvo agrotehničari 2. P razreda posjetili su Tvornicu stočne hrane Fanon iz Petrijanca, nedaleko Varaždina, i Poljoprivrednu zadrugu Varaždinsko povrće.
Fanon je jedan od vodećih proizvođača stočne hrane u Hrvatskoj koja svoje proizvode, osim na hrvatsko tržište, plasira i u zemlje Europske unije. Kvalitetu sirovine tvornica uglavnom osigurava iz vlastite proizvodnje, s godišnjim kapacitetom proizvodnje većim od 80.000 tona gotovih i dopunskih krmnih smjesa, kao i proteina za ishranu mliječnih krava. U novije vrijeme tvornica sve više proizvodnje posvećuje proizvodima bez GMO-a, a to je dokazano nizom ceritifikata od kojih jedini u Hrvatskoj posjeduju QS certifikat.
Nakon prijema i uvodnog predavanja direktor ove male obiteljske firme, gospodin Mario Jarnjak, proveo nas je kroz proizvodne kapacitete gdje smo se prvi put susreli s uzorkovanjem hrane, analizom na mikotoksine i ostalim analizama koje jamče kvalitetu sirovine.
Obišli smo skladišni prostor u kojem se nalaze svi uzorci sirovine iz proteklih godinu dana. Dalje smo dobili uvid u tehnologiju prijema i prerade sirovine. Obišli smo cijelo postrojenje od prijema do finalizacije proizvodnje, kao i skladišta gdje se proizvodnja zadržava maksimalno 24 sata prije nego stigne na odredište.
Za kraj nastavnici su izmijenili iskustva s djelatnicima, a mi smo se okrijepili i zahvalili na prijemu i nastavili na drugi dio praktičnih vježbi iz predmeta Povrćarstvo.
Drugi dio praktičnih vježbi odradili smo u Poljoprivrednoj zadruzi „Varaždinsko povrće“ kojoj je temeljna djelatnost proizvodnja i prodaja povrća, u najvećoj mjeri krumpira i zelja, a oosnovana je prije 10-ak godina. Tu smo se susreli s prijemom i pakiranjem povrća za plasman u vodeće trgovačke lance u Republici Hrvatskoj. Ujedno smo se upoznali s mogućnostima zadružnog oblika poslovanja. Smatramo da smo ovim kvalitetnim izlaganjem dobili uvide u dobru poljoprivrednu praksu i nadamo se da će ovakvih terenskih nastava biti više, te samim time da ćemo i sami pridonijeti u budućnosti razvoju hrvatske poljoprivrede.
Tekst: Josip Siketić i Filip Posavec