Poljoprivredno učilište

Godine 1995. upisuje se prva generacija učenika u program poljoprivrednog tehničara općeg smjera.

Strateški je poljoprivreda jedna od okosnica razvoja naše županije, a prije svega proizvodnja zdrave hrane.

Za sada se u ovom učilištu školuje jedno četverogodišnje zanimanje - poljoprivredni tehničar opći, dok je za budućnost planirano više zanimanja, kao i zanimanja u trogodišnjem trajanju.

Nastava se odvija u zakupljenom školskom objektu veličine 1.000 m² uz koji se nalazi i uređeno zemljište za praktičnu nastavu, te suvremeni staklenik.

Stručnu nastavu izvode diplomirani agronomi dok je za praktičnu nastavu zaposlen poljoprivredni tehničar-instruktor praktične nastave

Osim što se brinu za sav okoliš škole, učenici praktičnu nastavu izvršavaju na nekim od poljoprivrednih imanja van škole, kao i u voćnjaku, stakleniku i vrtu koji škola posjeduje.

Božićne radionice u poljoprivrednoj školi

Autor: Krasnodor Mikša, 25. 12. 2012.

Donosimo galeriju slika s praktične nastave cvjećara i vrtlara. Tijekom prosinca izrađivali su cvjetne aranžmane, božićne adventske vjenčiće i jaslice.

Na praktičnoj nastavi su učenici izarađivali okrugle aranžmane od raznog zelenila (bršljan, viburnum, lovor, višnja, juniperus, ligustrum, cotoneaster, tisa, mahonia) i krizantema (schmitovke i multiflore). Prvo su učenici oblikovali zelene spužve tako da oblikom i veličinom stanu u male zelene plastične posude. Zatim su zelene spužve za aranžiranje stavili u posudu sa vodom tako da upiju vodu. Kada su pužve upile vodu stavili su ih u plastične posude. Zatim su prvo radili podloge od raznog zelenila, a zatim su u tako pripremljene podloge pikali krizanteme koje su podrezali na određenu dužinu. Kada su okrugli aranžmani bili napravljeni, učenici su ih odnjeli u hol škole i od njih su napravili veliko srce !

Izrađivali smo jaslice, Mariju, Josipa, Isuseka i Sveta tri kralja od komušine! Da bi se moglo raditi sa komušinom, a posebno kada se rade figurice, treba se komušina namočiti vodom kako bi omekšala i kako nebi pucala. Figurice se izrađuju od stabljike kukuruza, komušine, žice i silikona. Jaslice se rade od kartonske kutije, komušine, stabljike kukuruza.

Učenici su izrađivali i božićne adventske vjenčiće za stol od različitog matrijala. Kao podlogu su najčešće koristili vjenčiće od slame. Neke slamnate vjenčiće su opleli smrekom, neke bijelim perjem, a neke granama vrbe. Na tako pripremljene vjenčiće su silikonom nanosili razne dekorativne detalje: češere posprejane zlatnim ili srebrnim sprejom, male kuglice, različite plodove ili ukrasne vrpce.

Galerija.

Lana Komerički