Novo zanimanje - soboslikar ličilac dekorater (video)

Autor: Krasnodor Mikša, 10. 5. 2019.

U Krapini je održana konferencija za medije na kojoj su predstavljeni novi obrazovni programi u srednjim školama na području Krapinsko-zagorske županije, a u Srednjoj školi Bedekovčina to je soboslikar ličilac dekorater.

Ravnateljica Vera Hrvoj, koja je predstavila ovo novo-staro zanimanje, potvrdila je kako je riječ o zanimanju koje je interesantno kako učenicima, tako i poslodavcima koji su za ovim zanimanjem itekako iskazali interes, sudjelovavši i u izradi kurikularnih programa.

– Učenicima bismo htjeli pružiti jedno novo – staro zanimanje, koje će njima zasigurno biti puno interesantnije. Uz ono tradicionalno što to zanimanje sadrži, primjenjuju se nove IKT tehnologije u graditeljstvu, te izborni moduli koji učenicima omogućavaju da se usavršavaju u dijelu restauracija različitih vrsta podloga. To je zanimanje koje će zadovoljiti sve potrebe koje poslodavci na tržištu trebaju – istaknula je Vera Hrvoj.

Bojenje i ukrašavanje unutrašnjih, a koji put i vanjskih, zidova zgrada posao je soboslikara ličilaca dekoratera. Osim zidova, liče i drvene, metalne ili kamene dijelove građevina. Također ukrašavaju i oslikavaju zidne površine. Soboslikari ličioci dekorateri najprije različitim postupcima – struganjem, izravnavanjem, čišćenjem, spaljivanjem – pripremaju zidove ili druge površine za bojenje. Zatim, najčešće u više navrata, premazuju površine gotovim ili djelomično gotovim bojama. Različite vrste boja nanose kistovima, valjcima ili posebnim prskalicama, a postavljaju (lijepe) i tapete u stambenim i poslovnim prostorima.

Soboslikari ličioci dekorateri najčešće rade u poluzatvorenim, katkada i u zatvorenim, prostorima, u različitim položajima tijela, ali najčešće stojeći na tlu, ljestvama ili skeli.

Soboslikari ličioci dekorateri se mogu zaposliti u obrtima, radionicama i građevinskim poduzećima koja se bave visokogradnjom te u komunalnim poduzećima na održavanju objekta. Nakon položenog majstorskog ispita mogu otvoriti vlastiti obrt.

Slika: zagorje.com, izjava: zagorje-international.hr

Priloženi dokumenti: