Projekt Šafran

Autor: Krasnodor Mikša, 14. 11. 2012.

I ove su se godine učenici i nastavnici naše škole uključili u Projekt Šafran: u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece stradale u Holokaustu.

O stradanju židovske djece govorila nam je prof. Suzana Đurkan. Objasnila je uzroke, svakodnevicu i stradanje djece tijekom Holokausta i posljedicama za sve nas.

Prigodnim riječima obratio nam se i ravnatelj Zlatko Radman o svojim dojmovima za vrijeme posjeta koncentracionom logoru Auschwitz u Poljskoj, uz napomenu da bismo morali sada biti puno pametniji kako nam se diskriminacija na rasnoj ili vjerskoj osnovi više nikada ne bi dogodila.

Pročitano je svima okupljenima i pismo koje su napisali roditelji koji su se odrekli svoje kćeri kako ne bi završila u logoru. Pismo možete preuzeti na dnu stranice.

Nakon toga učenici su posadili lukovice žutih šafrana koji će niknuti pod kraj siječnja ili početkom veljače u vrijeme Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust (27. siječnja).

Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

Galerija.

Priloženi dokumenti: